20 Temmuz’da çifte sevinç

“Ayşe tatile çıksın” parolasıyla bundan tam 43 yıl önce yapılan Kıbrıs Barış Harekatı, o gün bugündür adada barış ve huzurun garantisi oldu.
“Ayşe tatile çıksın” parolasıyla bundan tam 43 yıl önce yapılan Kıbrıs Barış Harekatı, o gün bugündür adada barış ve huzurun garantisi oldu.
Bakmayın şimdi siz Rumların “Türk askerini istemiyoruz” lakırdılarına. Türk askerinin adada sağladığı barış, Rum halkının da güvenliğini sağlamıştır aslında.
20 Temmuz’un bizim için bir önemi daha var kuşkusuz.
Star Kıbrıs’ın kardeş kuruluşu Ada TV, bundan tam 9 yıl önce 20 Temmuz’da kuruldu. “Güçlünün değil, haklının yanındayız” sloganıyla yoluna devam eden Ada TV, Kıbrıs Barış Harekatı’yla aynı gün, yeni yaşını kutlamaktan mutluluk duyuyor.
20 Temmuz 2008 günü şu an Türkiye Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan Ada TV ve Ada FM, tarafsız ve objektif yayıncılık anlayışıyla herkesin beğenisini ve takdirini kazandı.
Dolayısıyla 20 Temmuz’un anlamı Star Kıbrıs Medya Grubu için çok daha farklı manalar içeriyor.
KKTC’nin temelinin de atıldığını düşündüğüm 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı bugün doyasıyla kutlarken, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın dün yayınladığı mesajı da irdelemeden geçmek istemiyorum.
Akıncı, 15 ¬Temmuz 1974’teki karanlık tabloyu çizerken “Yunanistan’da iş başında bulunan askeri Cunta Kıbrıs’ı ilhak etmek için planladığı darbeyi hayata geçirmiş, Makarios canını kurtarmak için adayı terk etmek zorunda bırakılmış, faşist Samson Rum idaresinin başına oturtulmuştu. Güzel adamız bir oldu-bitti ile Yunanistan’a bağlanmanın eşiğine getirilmiş, Türkiye dışında tüm uluslararası toplum bu durumu sadece seyretmekle yetinmişti” diyerek, bir kez daha o günleri gözlerimizin önünde canlandırmamızı sağladı.
Sözü o günlerden Crans Montana zirvesine getiren Akıncı, “Sıfır asker, sıfır garanti söylemini elbette benimseyemezdik. 1963 deneyimimiz ortada dururken, ne olacağını yaşayıp görmeden, daha ilk günden tek güvencemizin elimizden alınmasını kabul edemezdik. Bunun iyi niyetle, samimiyetle bağdaşan yanı da yoktur” diyerek her Kıbrıs Türkü’nün içini kemiren kuşkuyu da dile getirdi.
“Rum tarafının isteksizliği nedeniyle Kıbrıs Türk halkının ambargolar altında bir yaşam sürmesi adil bir durum değildir. Rum tarafı istemiyorsa, gönüllerinin olmasını bekleyecek halimiz de elbette yoktur” diyen Cumhurbaşkanı, belki de daha en başından beri gösterilmesi gereken kararlılığı ortaya koyabilmiştir.
Bu yüzden bu yıl 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı daha bir coşkuyla kutluyor, o harekatta şehit olanları rahmetle anıyoruz. Gazilerimize saygılarımızı sunuyoruz. Bu vatan onlara çok şey borçlu.
Star Kıbrıs ailesi olarak biz de bugün hem 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı hem de Ada TV’nin kuruluşunu kutlarken, bu sorumluluk ve duygularla hareket ediyoruz…

Bu haber 267 defa okunmuştur

:

:

:

: