O sürpriz Kapalı Maraş mı?

Başbakan Yardımcısı ve DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın Rum basınına yaptığı “Rumlara ve uluslararası topluma sürpriz önerilerimiz var” sözlerinin mürekkebi kurumadan Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı’dan çarpıcı bir açıklama geldi.
Başbakan Yardımcısı ve DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın Rum basınına yaptığı “Rumlara ve uluslararası topluma sürpriz önerilerimiz var” sözlerinin mürekkebi kurumadan Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı’dan çarpıcı bir açıklama geldi.
Türk tarafının, “BM parametreleri bitmiştir” şeklindeki açıklamasının altını doldurması gerektiğini belirten Arıklı, bunun için ilk etapta acilen Kapalı Maraş’ı iskâna açmanın mecburiyet olduğunu savundu.
Kapalı Maraş neyi ifade ediyor?
Sadece arazi değeri 100 milyar dolar olduğu tahmin edilen Maraş’ta tamir edilmeyi bekleyen yaklaşık 4 bin 496 konut, 3 bin işyeri, 99 eğlence merkezi, 25 müze, 43 resmi daire, 8 okul, 9 ibadet yeri, 24 sinema, 22 banka, ve 2 spor tesisi olduğu belirtiliyor.
Tüm bunlara, toplam 10 bin yatak kapasitesine sahip 45 otel, 60 apart otel ve 380 yarım inşaatı da eklersek “Kapalı Maraş” dediğimizde neyi ifade ettiğimizi daha iyi anlatabiliriz şüphesiz.
43 yıldır adeta çürümeye terk edilen bölgenin ekonomiye kazandırılmasıyla sadece tamirat için ekonomiye girecek paranın 2 milyar dolar olacağını söyleyen Arıklı, bir de öneri getiriyor:
“Maraş, Vakıfların müktesep hakları baki kalmak kaydı ile Türk yönetiminde, BM gözetiminde, özel statüde eski mal sahiplerinin iskânına açılmalıdır. Bunun için hak sahiplerine bir yıllık bir süre tanınmalı, bu sürenin sonunda başvuru yapılmayan gayrimenkuller şeffaf bir ihale ile satılmalı ve buradan gelecek gelir, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun bütçesine aktarılmalıdır…”

Evet yıllardır tartışılan Kapalı Maraş’ın açılması meselesi yeniden gündemde.
Türkiye’nin B planı içinde Kapalı Maraş da var mı, bu şu anda kesin değil. Ama Kıbrıs meselesinde bir sonuç çıkmadığı ve uzun zaman da bir sonuç çıkmayacağı Eide tarafından da itiraf edildiğine göre artık bir şeylerin değişme zamanı geldi.
Kıbrıs meselesinde oluşan statükonun sarsılması için Kapalı Maraş’ın açılması bunun ilk adımı olabilir.
Rumların tüm karşı çıkışlarına rağmen bu hamleyi yaparsak, Arıklı’nın da dediği gibi müthiş bir ekonomik ivme de yakalanır.
Hayalet şehir gibi çürümeyi bekleyen kapalı Maraş’la ilgili Rum siyasetçilerden önce oradaki mülk sahiplerinin sözlerine bakmalı. Siyasilerin aksine Kapalı Maraş’ta malı mülkü olan sade Rum vatandaşlarının Arıklı’nın önerisini heyecanla karşılayacağından eminim.
Bu iki toplum arasında bir güven köprüsü de kuracaktır. Müzakere masasında yıllardır inşa edilemeyen bu köprü, kim bilir Kapalı Maraş’ın açılmasıyla belki de sağlanabilir.
Bu konuda biraz cesur olmaya ihtiyaç var o kadar.
Başbakan Yardımcısı Denktaş, “Sürpriz önerilerimiz var” diye ne kastetti bilinmez ama bence dünyaya asıl sürpriz Maraş’ın açılması olurdu…

Bu haber 383 defa okunmuştur

:

:

:

: