Sürprizler başladı

Crans-Montana’da bir sonuca ulaşılamamasının ardından Kıbrıs’ta kendi adımlarını atmaya karar veren devlet, “Neler olabilir” diye bu adımları epeydir kamuoyuna tartıştırıyordu.
Crans-Montana’da bir sonuca ulaşılamamasının ardından Kıbrıs’ta kendi adımlarını atmaya karar veren devlet, “Neler olabilir” diye bu adımları epeydir kamuoyuna tartıştırıyordu.
Birkaç gündür Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın “Hem Rumları, hem de uluslararası kamuoyunu şaşırtacak sürprizlerimiz olacak” sözleri üzerine merak artmış, tartışma alevlenmişti.
Elbette başta Kapalı Maraş’ın açılması, Yeşil Hat Tüzüğü’nün genişletilmesi, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun etkinliğinin artırılması gibi bir takım öneriler vardı.
Ama sürpriz hiç beklenmedik bir yerden geldi.
Cumhurbaşkanlığı dün sabah yaptığı açıklamada, Maronitlerin KKTC’deki bütün köylerine dönüşlerini sağlamak için siyasi kararın verildiğini açıkladı.
Tarihi kararın ardından dönüşlerin başlaması için yürütülecek çalışmalarda kurumlar arası eşgüdümü, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu yürütecek.

Maronitlerin köylerine geri dönmesine imkan yaratacak düzenlemeler Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Büyükelçilik müsteşarları ve askeri yetkililer ile koordinasyon içinde ilerleyecek.
Tarihi kararın alındığı toplantıya katılanların kimliğine ve isimlerine bakınca, bunun devletin topyekun, Ankara ile işbirliği içinde ortak verdiği bir karar olduğunu rahatlıkla anlayabiliyoruz.
Şimdi çalışmalar kapsamında mevzuata ilişkin gerekli düzenlemeler başta olmak üzere, kararın kısa sürede hayata geçmesi için yol haritası hazırlanacak.

Peki kimdir bu Maronitler.

Orta Çağ'da dinsel ve siyasi çatışmalar sebebiyle kaçarak, Kıbrıs'a yerleşen ve Maruni Kilisesi üyesi olan Maronitler, Arapça, Yunanca, Türkçe konuşuyor. Roma Katolik Kilisesi'ne bağlılar.
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre Kıbrıs'ta 5 bin civarı Maronit yaşıyor.
Şu anda Koruçam’da sayılarının 165 olduğu açıklanan Maronitlerin 1974’teki Kıbrıs Barış Harekatı öncesinde sayıları 2000 civarındaydı.
1974'ten sonra Güney’e göç eden Maronitlere şimdi bu kararla dönüş yolu açıldı.
Müthiş, cesur bir karar.
Öyle bir karar ki ezberler bozuldu.
Topraklarına dönme fırsatı verilen bu insanlar, adada yeni bir bahar havası yaşatabilir.
Rumların bu adım karşısında ne cevap vereceğini kestirmek zor değil.
Şüphesiz bardağın boş tarafını kurcalamaya devam edecekler.
Ancak şurası bir gerçek. Bu adım, uluslararası arenada KKTC’ye önemli bir saygınlık kazandıracaktır.
Dün, “Top artık bizim sahamızda. Rumlar Crans-Montana’daki tutumları nedeniyle topla oynama şansını kaybettiler” diye yazmıştım.
Yanılmamışım.
Çözümü istemeyen, iki kesimli, iki toplumlu federasyon fikrini bir türlü hazmedemeyen Rum yönetimine öyle bir gol atıldı ki, artık mutlaka onlar da bir adım atmak zorunda kalacaklar.
Belli ki sürprizler devam edecek. Yarım asra varan müzakere sürecinin şekli değişti.
Artık hiçbir şey eskisi gibi devam edemez. Yeni süreci kim şekillendirirse, o kazanacak. KKTC yönetimi, bu kararla bir adım öne geçti…
Bu haber 228 defa okunmuştur

:

:

:

: