Ezber bozuldu Rumlar şaşırdı

Sonuçsuz Crans-Montana zirvesinin ardından Maronitlerin köylerine dönüşünü içeren tarihi bir karar alan KKTC ve Ankara, Rumların ezberini bozdu.
Sonuçsuz Crans-Montana zirvesinin ardından Maronitlerin köylerine dönüşünü içeren tarihi bir karar alan KKTC ve Ankara, Rumların ezberini bozdu.
Tarihi kararın şaşkınlığı dün Rum basınında çok rahatlıkla gözlemleniyordu.
Türk tarafının B Planı’nı uygulamaya koyduğunu yazan gazeteler, kararın Rum yönetiminde şaşkınlığa yol açtığını yazdı.
Rum hükümeti ilk şaşkınlığı attıktan sonra, “Bu karar, Crans-Montana başarısızlığının nedeninin bir parçası olan Türkiye’nin planlamalarının hayata geçirilmesinde ilk adımı teşkil ediyor. 1974 Türk işgalinin neden olduğu kabul edilemez statükonun sonsuza dek sürdürülmesi hedefi taşıyor” dese de, kararın dünyada da ilgiyle izlendiğini söylememiz yanlış olmaz.
Rumlar “Türkler imaj yaratma derdinde” diyor ama bu kararın batı dünyasında bir karşılığı olacağından da bal gibi eminler.
Şimdi yapılması gereken bu kararın alt yapısını oluşturmak ve Maronitlerin dönüşü için gerekli çalışmaları hızlandırmaktır.
B Planı çerçevesindeki bu ilk adım, şüphesiz çok önemliydi. Ama yeterli değildir. Hemen peşinde Kapalı Maraş’ın açılması, uzlaşmaz Rum yönetimini, sağlı sollu kroşeler alan boksör gibi sendeletecektir.
Olası bir kararda 16 bin kişinin Kapalı Maraş’a dönmesi bekleniyor. Bu Crans-Montana’da işi yokuşa süren Anastasiadis yönetiminin de elini zorlayacaktır.
Rum yönetimi şunu bilmeli. Şubat ayındaki başkanlık seçimine kadar Kıbrıs Türk toplumu elini kolunu bağlayıp oturmayacak.
Rumlar kendi içlerinde de bölündü.
Crans-Montana’daki başarısızlıktan sorumlu tutulduğunu görüp panikleyen Anastasiadis, zirvenin tutanaklarını yayınlayacaklarını açıklamıştı.
Ancak bu kararından da çark etti.
Şüphesiz bu karardan vazgeçmesinde AKEL’in “Gizli bir toplantının tutanaklarını yayınlamak, bizim tarafın itibarını daha da zedeler” şeklindeki eleştirileri de etkili oldu.
Rumlar bunun yerine toplantının tutanaklarını BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerine, Avrupa Konseyi ve parlamentosunun başkanlarına göndereceklerini açıkladı.
Rum tarafında kazan kaynıyor.
İlk sürprizin etkisi geçmeden hemen B Planı’nın diğer ayakları açıklanmalı.
Dünya peş peşe atılan adımlarla kimin çözümü daha çok istediğini anlamalı.
Şurası bir gerçek. Şubat ayındaki başkanlık seçimlerine kadar top çevirmek niyetinde olan Rumlar, beklenmedik, ezber bozar bir adımla karşılaştılar.
Yarım asra yaklaşan müzakere masasının artık bu şekilde gidilemeyeceğini kavramak üzereler.
Anavatanla birlikte koordineli olarak atacağımız yeni adımlar, Rumların da yeni süreci idrak etmesini hızlandıracaktır.
Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, olmamalı.
Bunun işaretlerini net olarak görmeye başladık…

Bu haber 265 defa okunmuştur

:

:

:

: