Rauf Denktaş’tan sonra seçilenler tek dönem oldu

KKTC Reisi cumhurlar Rauf Denktaş’tan sonra hep tek dönem görev yaptılar, halkımız seçimlere katıldıkları halde ikinci bir görev vermedi.

KKTC Reisi cumhurlar Rauf Denktaş’tan sonra hep tek dönem görev yaptılar, halkımız seçimlere katıldıkları halde ikinci bir görev vermedi. Bunun çok nedenleri var, nedenlere girmek istemiyorum belki ileride bunu bir kitap olarak düşüneceğim. Fırsat bulduğum zaman detaylı bir çalışma ile kitap haline gelmelidir.
KC Rauf Denktaş, KKTC devletine sımsıkı sarıldı ve her platforum da devletim diye de savundu. Bir söyleşimizde şunu demişti, bana çoğu zaman “bak çocuğum” derdi. “bizim yaptığımız en büyük hata, devletimizi ilan ettik ancak federasyon konuşmaya devam ettik” peki niye başkan diye de sorduğum zaman ise, “konjektür” demişti. Denktaş , Türkiye’yi uluslar arası platforumlar da zora sokacak hiçbir siyasi adımı atmazdı, ancak Türkiye’nin önünü açabilecek cesur adımları da atmaktan çekinmezdi.
Denktaş, “devletim” dedi başka bir siyaseti bilmedi, ancak bu güne baktığımız zaman ise de devleti ortadan kaldıracak, ne kadar adım varsa atılmaya devam ediliyor. Maronit açılımı gibi tehlikeli bir adım atıldı, Maronit temsilcisi, Türk tarafının bize iade edeceği köylerimize gittik, ancak evlerimiz Türk askeri tarafından yıkıldı. Ancak 15-20 ev ayakta duruyor, geri dönsek bile nereye yerleşeceğiz. Bizler atacağımız adımları ancak Rum hükümeti ile ortak, alacağımız karar ile atarız, şimdi geri dönme planımız yoktur dedi.
Bu cümle üzerinde duruyorum ”evlerimizi Türk askeri yıktı” yarın Türkiye’den maddi tazminat isterlerse şaşmam değerli okurlar. Bizim yanlışımız hangi gerçek ile yüzleşeceğimizi bilmemektir, günübirlik kararlar ile farkındalık yaratmaya çalışıyoruz da kendimizi kandırıyoruz.
Maronit açılımı gerçekleşirken KKTC yine büyük bir hata yaptı. Bu önemeli ve tehlikeli karar da KKTC Meclisi ve hükümet devre dışı kaldı, demokratik ve kurumsal yapıya önem verenler nerede? Öncelikle bu düşünce KKTC meclisin de tartışılmalı idi ve böyle bir karar da üretilecekse, bu hükümet kararı olmalıydı, Anayasamız bunu böyle emrediyor.
KKTC Cumhurbaşkanı yürütmenin başı değil ki, yürütmenin başı hükümettir, başbakan Özgürgün tabi ki bunun böyle olduğunu biliyor. Acele ile alınmış kararlar, hatalı da olabiliyor. Akıncı da ikinci bir dönem seçilmesi artık zor, başkanı olduğu devleti pazarlık payı yapmıştır, Denktaş’ın farkı burada ortaya çıkıyor.
Biz demokratik hakkımızı kullanarak eleştirilerimizi yapacağız, rahatsız olanlar mutlaka olacak, çünkü ben dalkavuk değilim. Rauf Denktaş’ı Allah rahmet eylesin, ben ve arkadaşlarım, eseri KKTC ye sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Bu haber 789 defa okunmuştur

:

:

:

: