20 yıl sonra nasıl bir Girne olmalı?

Adadan Dış Bakış’ta dün konuğum Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü oldu.

Adadan Dış Bakış’ta dün konuğum Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü oldu. Başkan Güngördü ile çok tartışılan Girne-Çatalköy imar planını enine boyuna tartıştık. Tüm eleştirileri can kulağıyla dinlediklerini söyleyen Başkan, “Bir imar planı yapılmasına herkes destek vermeli. Önümüzde yaklaşık 2.5 aylık bir süre var. Bu süre zarfında herkes önerilerini de masaya koymalı. En doğrusunu ortak akılla bulmalıyız” dedi.
Başkan’la konuşmamızda kesin olan şuydu. Her ne olursa olsun, Girne’de yapılaşma bundan önce olduğu gibi devam edemez. Bir plan mutlaka yapılmalı.
Girne’de bugüne kadar bir imar planı yapılmamış olmasındaki yanlışlık bir yana, kentteki plansız, vahşi gelişmeye dikkat çeken Başkan Güngördü, üniversite sayısı ve beş yıldızlı otel sayısındaki artışı tek tek anlattı.
Merkez ve merkeze yakın 15 otelde çalışan 15 bine yakın insan, üniversitelerde ise öğrenci ve öğretim üyeleriyle 20 bin ek nüfustan söz etti.
Şüphesiz sadece otel ve üniversitelerin getirdiği 35 bin nüfusun yarattığı konut ihtiyacının kentte yapılaşmayı tetiklediği de ortadaydı.
Girne’de olan oldu aslında. Bugün ne yazık ki kentte yaşanan çarpık yapılaşmayı kurtarmanın mümkünü yok. Ama Başkan Güngördü’nün de dediği gibi bu planla amaç aslında bugünü değil, bundan sonraki 20 yılı kurtarmak.
20 yıl içinde bu kenti nasıl görmek istiyoruz? Plan, bu sorunun cevabını verecek.
Kentteki yeşil alan miktarı dünyada kişi başına 17-18 metrekare ise, Girne’de neden 6-7 metrekare? Yol genişliklerimiz yeterli mi? Yeni bir hastane olmalı mı? Kamu binaları toplu bir alanda olsa nasıl olur? Tüm bunlar yeni planda tartışılıp karara bağlanacak.
Kıyı şeridinin kente kazandırılması açısından da hala atılabilecek adımlar olduğunu anlatan Başkan Güngördü, belediye olarak Karaoğlanoğlu’nda geçen hafta açtıkları son plajı örnek verdi.
Yeni oluşturulacak imar planında kıyılara da özel önem verilmesi gerektiğini kaydetti.
İmar planında yatırımcıya güven de geleceğini kaydeden Başkan, “İşadamı 20 yıl sonra sonra yatırım yapacağı o bölgede ne olacağını öngörebilecek” dedi.
Kısaca neyin nerde yapılacağı, ya da neyin nerde yapılamayacağı, imar planında tarif edilecek.
Plansız bir şehir olamaz. Bugüne kadar plansız bir şehrin nasıl geliştiğine üzülerek tanıklık ettik. Her gün trafikte kaldığımız süre uzarken, ne yazık ki bunun plansız gelişmenin bir sonucu olduğunu idrak edemiyoruz.
En kötü plan bile plansızlıktan iyidir. Bu yüzden Girne-Çatalköy imar planı, toplumun tüm katmanlarıyla görüş alışverişi içinde şekillendirilmeli ve bir an önce hayata geçirilmelidir.
Başkan Güngördü de bu konuda herkese çağrıda bulunuyor. Katkı yapmalarını istiyor.
Şunu asla unutmayalım. Girneli Girne’ye sahip çıkmazsa, oturduğu yerden şikayet etmeye de hakkı olamaz.
O yüzden hep birlikte Girne’nin geleceğini görüşlerimizle, katkılarımızla, el ele şekillendirmeliyiz. Doğru yol, ortak akılla mutlaka bulunacaktır…

Bu haber 183 defa okunmuştur

:

:

:

: