Sağlıkta kaosa oynamak…

Sağlıkta 1 Ağustos sancısı dinmiyor. Doktorla ikinci iş yasağının yürürlüğe girmesi, döner sermaye yasasının Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi nedeniyle çıkmaması, Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı tüzüğün de doktorları tatmin etmemesi gibi sebepler yüzünden tam bir karmaşa var.
Sağlıkta 1 Ağustos sancısı dinmiyor. Doktorla ikinci iş yasağının yürürlüğe girmesi, döner sermaye yasasının Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi nedeniyle çıkmaması, Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı tüzüğün de doktorları tatmin etmemesi gibi sebepler yüzünden tam bir karmaşa var.
Sağlık Bakanı Sucuoğlu’nu dün Ada TV’de Elçin Tuncel’e, Tıp-İş’in Maliye Bakanlığı ile temasta olduğunu, görüşmelerini sürdüğünü belirtti.
Ancak bu yazıyı yazdığım saatlerde görüşmelerin sonunda eylem mi çıkacak, yoksa bir süre beklemede mi kalacaklar, o belli değildi.
Sucuoğlu, 1 Ağustos öncesi hesaplayamadıkları tek şeyin, döner sermaye yasasının Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi olduğunu açık yüreklilikle itiraf etti.
Dolayısıyla şu an yaşanan geçici tüzük kargaşasını da buna bağladı.
Sucuoğlu, tüzük uyarınca, kamu hekimlerinin Sağlık Bakanlığı’nın gösterdiği yerlerde veya Devlet Hastanesi’nde mesai saatleri sonrası özel hasta kabul edebileceğini kaydetti.

Uygulamayla ilgili eleştirileri de yanıtlayan Sucuoğlu; “260 doktora ‘gidin evinizde oturun’ diyemezdik, böyle bir lüksümüz yok, tüzüğün çıkma nedeni budur” diye konuştu.

“İyi niyet çerçevesinde tüzükte ufak tefek değişikliklere gidilebileceğini” belirten Sucuoğlu, “Ancak yasal anlamda geldiğimiz son noktadır, bunun ötesi yoktur” diyerek de çizgiyi çekti.

Sağlık Bakanı Sucuoğlu, doktorların istifa ettiği ve servislerin kapandığı yönündeki iddiaların da doğru olmadığını söyledi.
Tıp-İş’in sözünü ettiği “7 ayda 14 istifanın” konuyla alakası olmadığını belirten Sucuoğlu, “Bunlar daha önce gerçekleşen istifalardır” dedi.
Bu istifalar karşı son bir yılda 42 hekimin istihdam edildiğini vurguladı.
Bu ay içinde Türkiye’de çalışan 12 Kıbrıslı hekim ile daha anlaştıklarını vurgulayan Sağlık Bakanı, “Bunlar arasında kardiyologdan, radyoloğa her branştan hekim var. Kendileriyle anlaştık. Ay sonuna kadar başlayacaklar” dedi.
Dolayısıyla sözü edilen hekim açığının da gerçekçi olmadığını vurguladı.
Sağlığın bazı kesimler tarafından siyasete alet edilmek istendiğini öne süren Sucuoğlu, “Bıçak sırtında gidiyoruz. Tüzük geçicidir. Kaosa oynamayın. Başka çare yok” diye tüm ilgili taraflara da açık mesaj verdi.
Her fırsatta söylüyoruz. Sağlık politikaya alet edilemez. Hepimiz doktoruyla, vatandaşıyla, politikacısıyla bu geminin içindeyiz. Eğer gemi batarsa biz de batarız. Kimin önce battığının önemi yoktur.
Sağlıkta bu sancılı dönemi atlatmak için, Sucuoğlu’nun deyimiyle “Kaosa oynayanların” bu tutumdan vazgeçmeleri gerekiyor.
Çünkü o kaos toplum olarak sağlığımızı toptan kaybetmemize de neden olur. Bunu hiç unutmayalım…

Bu haber 194 defa okunmuştur

:

:

:

: