Teşekkürler Erzurum

Kıbrıslıyız dedik “oo misafirlerimiz hoş geldiniz” dediler…
Kıbrıslıyız dedik “oo misafirlerimiz hoş geldiniz” dediler…

Öğretmeniz dedik; ayağa kalktılar…

Öğretmene saygıyı gördük; misafire sevgiyi; misafirperverliği… Nereden mi bahsediyorum? “Erzurum”dan.

Bu haftaki yazımda sizlerle hizmet içi eğitim için gittiğimiz “Erzurum’dan” bahsetmek istiyorum. Çünkü yazacağım anıların ve yaşananların paylaşmaya değer olduğunu düşünüyorum.

İki kez düşündüm giderken. Türkiye’deki terör olayları acaba orda da var mı? Güvenli mi? Diye bir çok soru sordum kendime. Ama gideceğimi biliyordum. Ne olursa olsun; o eğitime katılacaktım.

İyi ki de katıldım. Serap öğretmenle tanıştım mesela. Balıkesir’in Bigadiç ilçesine bağlı Turfullar köyünde öğretmenlik yapıyor. Gittiği zaman okulun ilk fotoğraflarını gösterdi; bir de şimdiki… Adeta baştan yaratmış okulu. Hem de nasıl mı? Köydeki insanların yardımıyla. Her biri bir iş üstlenmiş. Mutfağından tutun da boyanmasına kadar. Resimlerin ilk ve son halini görünce daha da doluyor gözlerim. Peki ya kütüphanesi? Dünya’da 18 kişide bulunan Türkiye’de ise ilk olup, 2.5 yaşında hayatını kaybeden Doğa bebeğin annesi tarafından yapılıyor. Kütüphaneye de Doğa bebeğin ismi veriliyor.

Sonra Meltem öğretmenle tanıştım. Yatılı okulda öğretmenlik yaptığı günlerden bahşediyor. Yatılı okul mu? Diye soruyorum. Evet diyor. Dağlık bölgelerden gelen çocuklar evlerine geri dönemedikleri için okulda yatıyorlar. Onların yemeğini ve ihtiyaçlarını öğretmenler gideriyor.

Suruç hikayeleri dinliyorum. Van’dan, Kocaeli’den, Silifke’den, İzmir’den hikayeler… Aysun, Tuğba, Hasan, Nabi öğretmenler…

Artvin’e yolumuz düşüyor. Gitmeye gittik de dönüşte araç bulamadığımız için Erzurum’a dönemiyoruz. Rastgele belediyede görevli kişilerle tanışıyoruz. Öğretmeniz diyoruz. Saygı üst düzey. Erzurum’a kadar götürüyorlar bizi. Çok çok güzel yerler görüyoruz, güzel insanlarla tanışıyoruz.

Erzurum hizmet içi eğitim merkezinde çok güzel karşılanıyoruz. Bizim hakkımızda merak ettiklerini gideriyoruz tabii. 7-8 bin civarında maaş aldığımızı duymuşlar; gülüyoruz; anlatıyoruz. . Eğitim sonunda belgelerini alkışlarla alıyor Kıbrıslı grup. Sevecenlikle, güler yüzle…

Geçen hafta da belirttiğim gibi her kurum, kuruluş ve birey için hizmet içi eğitim şart. Sadece eğitim alanında değil, kişisel olarak da çok şeyler kazanıyorsun. Kendi ülkemden yeni tanıştığım Kıbrıslı öğretmen arkadaşlarım gibi… Paylaşım gibi…

Seni ziyarete geleceğim Serap öğretmen. İzmir, Silifke, Kocaeli de artık gideceğim yerler arasında. İyi ki gittim; iyi ki sizleri tanıdım.

Teşekkürler Erzurum.
Bu haber 209 defa okunmuştur
  • Sizi seviyorum Aysun Şahin - 06.08.2017 Kalemine sağlık canım .Sizi tanımaktan dolayı kendimi şanslı hissediyorum.Hayata bakışıniz enerjiniz yüreğnizdeki sevgi hiç eksilmesin.Sizi seviyorum.

:

:

:

: