Özersay “bunlara imkan verenler de hesabını verecek” dedi…

Halk Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay bir kez daha isyan etti.
Halk Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay bir kez daha isyan etti.
Kooperatif Merkez Bankası yönetiminin şahsi menfaatler içeren kararlar aldığını
açıkladı.
Şaşırmadık elbette.
Lakin kamu kaynaklarının bu denli sorumsuzca birilerine sunulması vicdanlarımızı yine sızlattı.
Özersay sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, 'banka yönetim kurulu üyelerinin bazıları, menfaat ilişkisiyle bağlı oldukları tüzel kişilere (şirket veya ortaklık) kredi kullandırılmasına yönelik kararlarda oy kullandıklarını ifade etti.. Bankalar Yasası’nın 25. maddesini ihlal ettiklerini savunarak, hukuka aykırı işlem yaptıklarını belirtti.
Özersay'ın açıklaması aynen şöyle:
'Kooperatif Merkez Bankası’nın kötü yönetildiği, şahsi menfaat içeren kararlar alındığı, bankacılık kurallarına aykırı adımlar atılarak bankanın zarara uğratıldığı, hukuka aykırı davranıldığı resmen belgelenmiş durumda!
Bize gelen bilgi Merkez Bankası tarafından bu bankayla ilgili yapılan denetim raporunda başka şeyler yanında şunlar açıkça yer alıyor:
1- Banka yönetim kurulu üyelerinin bazıları, menfaat ilişkisiyle bağlı oldukları tüzel kişilere (şirket veya ortaklık) kredi kullandırılmasına yönelik kararlarda OY KULLANDILAR. Bankalar Yasası’nın 25. Maddesini ihlal ettiler, hukuka aykırı işlem yaptılar!
2- Önceden kredi alıp da ödemeyenlere yeni krediler verildi!!! Donuğa düşmüş kredisi olanlara, MEVZUATA AYKIRI ŞEKİLDE, yani yasadışı yeni kredi verilmesini onayladılar!
3- Bazı kredi başvurularında OLUMSUZ GÖRÜŞ verilmesine rağmen bu kişilere KREDİ verilmesine onay verildi! Kredi talep eden bu kişi veya şirketlerin teminatları, başka bankalara dair riskleri, geri ödeme imkan ve kabiliyetleri YETERSİZ olmasına rağmen kendilerine kredi verildi. Yani GERİ ÖDENMEYECEĞİ bilindiği halde bu kişi ve şirketlere kredi verilmesine onay verildi!
4- Yapılan kredi başvurularında bankanın genel müdürünün önerdiği miktarlar, vadelendirme ve diğer şartlar dikkat alınmadan, bunlara ters olacak şekilde KREDİ DAĞITILDI!
5- Bankanın parasının kullanılması açısından bankanın menfaatlerini göz ardı eden ve bankayı zarara uğratan kararlar alındı!
Hükümet başta Yönetim Kurulu Başkanı olmak üzere, Kooperatif Merkez Bankası yönetimini derhal görevden almalıdır. Gerçi buna kendileri de dolaylı olarak ortak olduklarından ölü gözünden yaş beklemeye de gerek yoktur.
Aslında bu sorumluluk aynı zamanda Merkez Bankası’na da düşer çünkü Bankalar Yasası’nın 37. Maddesi’ne göre Merkez Bankası bu şekilde davranan bankaların yönetimlerini kısmen veya tamamen görevden alabilir. Bu şartlarda almalıdır da! Mart ayında tamamlanan bu rapora rağmen Kooperatif Merkez Bankası’nda bu durumu düzeltmeye ya da önceki yasa dışı kararları ortadan kaldırmaya, iptal etmeye dönük hiçbir adım atılmadı. Bu durumda Merkez Bankası 37. Madde altında adım atmazsa sorumluluğa ortak olmaya başlar.
Daha önce birkaç kez çağrıda bulunmuş “yasa dışı ve bankayı zarara uğratacak kararları İMZALAMAYIN, ortak olmayın” demiştik. Kooperatif Merkez Bankasında sorumlu konumda olanlara bu yanlışa ortak olmamaları çağrımı yineliyorum.
Bütün samimiyetimle söylüyorum: Kooperatif Merkez Bankası’nı zarara uğratan ve artık belgelenmiş olan bu kararları alanlar, buna imkan veren siyasiler bunun hesabını verecekler.”
Bunun üzerine Kooperatif Merkez Bankası Yönetiminden açıklama geldi.
Özetle Kudret Özersay’ın bu iddialarını ispatlamaya çağırdılar.
Akabinde de Özersay’ı mahkemeye vereceklerini belirttiler.
Özersay ise kararlı.
Buyurun mahkemeye verin diyecek kadar da iddialarından emin..
Peki kimlerden oluşuyor bu Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu?
Azınlık hükümetine yakın isimlerden.
Yönetim Kurulu Başkanı ise DP kanadından.
DP Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’a yakınlığı ile bilinen inşaat sektörü ile uğraşan bir iş insanı olan Hasan Tosunoğlu..
Daha da bir şey yazmaya gerek duymuyorum.
Nasılsa sizler çoktan durumu kavramışsınızdır..
Bu haber 265 defa okunmuştur

:

:

:

: