Bakan, sonunda uçak bilet fiyatlarını fark etti

Hep dünyanın bize uyguladığı ambargoları, izolasyonları tartışıyoruz. Ama kendi kendimize koyduğumuz kısıtlamalardan bahseden yok.
Hep dünyanın bize uyguladığı ambargoları, izolasyonları tartışıyoruz. Ama kendi kendimize koyduğumuz kısıtlamalardan bahseden yok.
Evet meselemiz bin liraya dayanan uçak bilet fiyatları. Baharla birlikte güneşin yüzünü göstermesiyle fırlayan uçak biletleri, ne yazık ki Kıbrıs’ta yaşayan bizleri adaya hapsetti.
Londra’ya uçan Kıbrıslı Türkler, Ercan yerine Larnaka’dan neredeyse yarı fiyatına bu uçuşları gerçekleştirirken, kimse bana turizm adası olacağız teranesini anlatmasın. Turizm adası olmak isteyen bir ülke, neredeyse bir haftalık konaklama parasına yanaşan uçak bilet fiyatına sahip olur mu?
Neden buraya gelmek isteyen bir turist, Güney’e göre iki misli bilet fiyatıyla bizi tercih etsin? Edecekse de neden Ercan’a insin? Yarı fiyatına Larnaka’dan uçma imkanı varken, parasının delisi mi ki Ercan’ı seçsin?
Şu anda Güney’den yapılan seferlere baktığınızda uçakların üçte birinin Kıbrıslı Türklerle dolduğunu göreceksiniz. Öyle ki, sizin Ercan-İstanbul seferi için ödediğiniz parayla, Larnaka’dan Londra’ya rahatlıkla uçabilirsiniz.
Uçak biletlerindeki bu yüksek fiyat, emin olun burada turizmi de önemli ölçüde olumsuz etkiliyor. Aylardır bu isyanı duymazdan gelen yetkililer, “serbest piyasa” deyip konuyu geçiştirdiler.
Hatta öyle ki, kısa bir süre önce adayı ziyaret eden Kıbrıs’tan sorumlu eski Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş de bu konudaki şikayetleri, yapılabilecek bir şey olmadığını belirterek, çözümsüz bıraktı.
Şimdi Kıbrıs’tan sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ın önünde, halkın ihtiyaçlarına dokunan en önemli mesele budur. Sayın Akdağ’ın THY yönetiminin de olduğu bir toplantıda bu konuya el atması elzemdir.
Bu konuda şikayetler öyle bir noktaya geldi ki, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst de daha fazla duymazdan gelemedi. Artan uçak biletlerinden duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, nihayet bazı adımların atılacağının sinyalini verdi.
Bakan Dürüst, “Gerçekten inanılmaz bir pahalılık var ve ben bugünün ulaştırma bakanı olarak bu konuda nasıl bir yaptırım uygulayabileceğimi de ekiplerimle birlikte değerlendiriyorum. Bu haftaki bakanlar kurulu toplantısında bu konuyu gündeme getireceğim. Maliye ve Ekonomi bakanlarının bilgisine getireceğim ve konuyu masaya yatıracağım. Buradaki 2-3 firmanın fiyat politikası takdir edilecek bir fiyat politikası değildir ve halkımıza sıkıntı yaratmıştır. Dolayısıyla herhalde pazartesi günü ilgili firmalarla toplantı yapacağız” diye konuştu.
Sayın Bakan’a buradan, “Biraz geç olmadı mı” diye seslenmek istiyorum. Aylardır hastası olan hastasına, cenazesi olan cenazesine gidemiyor. Sözü edilen paralar, gidiş dönüş dâhil bir asgari ücretlinin maaşına denk geliyor.
Sayın Bakan, halkın isyanını bu kadar geç duysa da, biz yine “duydu ya, ona da şükür” diyoruz.
Bu uçak bilet fiyatlarıyla Rumların, dünyanın bize ambargo, izolasyon uygulamasına gerek yok. Biz asıl izolasyonu kendi kendimize uyguluyoruz.
Bu böyle biline…Bu haber 241 defa okunmuştur

:

:

:

: