KKTC’de bu uçak biletleri ile turizm olmaz

Ülkemiz turizmini olumsuz etkileyen, şüphesiz günümüz uçak biletlerinin pahalılığıdır.

Ülkemiz turizmini olumsuz etkileyen, şüphesiz günümüz uçak biletlerinin pahalılığıdır. Bizim ada ülkesi olmamızdan dolayı özellikle hava taşımacılığının önemi bir o kadar daha artmaktadır, bundan dolayı ucuz taşımacılık, turizmi geliştirebilir. Eğitim sektörü de hizmetler içerisinde ki o da farklı bir turizmdir, KKTC gelirleri içerisinde önemli bir paya sahiptir.
Bu iki sektörü olumsuz etkileyen uçak biletleridir, hükümet bu konuda ne yapabilir, doğrusu hükümet üyelerinden birisi ile konuşamadım. Önümüzdeki haftalarda turizm bakanı Fikri Ataoğlu ile bir program planlıyorum o zaman detaylı konuşmuş olacağız, ancak bu fiyatlar rekabet edebilir fiyatlar değildir.
Rum tarafı bizden çok çok ucuzdur, çok uçak şirketi Rum tarafına uçuyor. 2010 lu yıllarda Rum tarafında da ciddi bir pahalılık vardı, takip eden yıllarda devletin havayolları battı, bizde ki gibi. Hükümetlerin aldığı önlemler ile özel şirketlere imkanlar tanındı, destekler verildi, Baf hava limanı özelleştirildi, çok uçak şirketinin Güney Kıbrıs’a(Kıbrıs Cumhuriyet’ine) uçması sağlandı. Bilet fiyatları bayağı ucuzladı 80 euroya İngiltere’ye gidilebiliyor. Çok Kıbrıs’lı Türk Larnaka hava limanından uçuyor, suç mu işliyor bu insanlar. Bu yıl Rum tarafında turizm patlaması oldu geçen yıla göre çok daha fazla turist var, gelirler arttı.
KKTC de sektörel çarpıklığa devam mı ediliyor, gerekli veya alınması dereken önlemler alınamıyor mu? Yoksa gerçekten de tanınmamış olmamız bize ciddi olumsuzluklar mı yaratıyor. Ercan hava limanı özelleştirilirken uçacak şirketler konusun da ayrı bir çalışmamı yapılmadı ondan mı kaynaklanıyor. Türkiye de iç hatlar seferleri çok daha ucuz yapılabiliyor, mesafeler, bazen de Türkiye KKTC arasından da uzun oluyor. Bu sorun Türkiye KKTC arasında niye yaşanıyor cevaplanması gereken en büyük soru bu.
Turizm, eğitim sektörü ve diğer amaçlar ile yapılan yolculuklar, sağlık vs. bu uçak biletlerinde ciddi anlamda olumsuz etkileniyor. KKTC ada ülkesi bu soruna derhal çözüm bulunmalı, bu pahalılık bizi içimize kapatacak, ileriki yıllarda buraya gelecek insan da bulamayacağız. Yeni uçak şirketleri teşvik edilmeli, gelişmenin yolu daha ucuza ülkenize insan taşımaktır, kaliteyi de yüksek tutarak.

Bu haber 834 defa okunmuştur

:

:

:

: