Özersay’dan kamu çalışanlarına suça ortak olmayın çağrısı

Geride bıraktığımız hafta Halkın Partisi Başkanı Prof.Dr.Kudret Özersay’ı Ada TV’de “ Basın Gündemi” programına konuk ettik.
Geride bıraktığımız hafta Halkın Partisi Başkanı Prof.Dr.Kudret Özersay’ı Ada TV’de “ Basın Gündemi” programına konuk ettik.
Bir çok konuda çarpıcı açıklamalarda bulunan Kudret Özersay’ın söylediklerinden derlediğim kısa kısa notları bugün siz değerli okurlarla paylaşmak istedim.
Peki neden mi?
Çünkü son derece önemli tespitleri vardı Sayın Özersay’ın, kulaklara küpe olması gereken.
Geri ödenmeyeceği belli olan kredilerin her iktidar döneminde verildiğine dikkat çeken Özersay,bu durumun geri ödenmeyeceği biline biline verilen kredilerin ötesine geçen kötü yönetimin bu ülkeye zarar verdiğini bakın nasıl anlattı..
Kalkınma bankasından alınan kredilerde “ hak ediş” şartının ortadan kaldırılarak halkın parasının keyfiyete dayalı dağıtılmasının önünün açıldığını savunan Özersay, hal böyle olunca yanlış gördüklerimizi söylediğimiz için bize ambargo uygulayan basın kuruluşları bizi korkutmuyor dedi.
Kooperatif Merkez Bankasının kötü yönetildiğini söyleyen Özersay, kendilerinin bunu somut bilgilere dayalı olarak ortaya koyduklarını ve yönetim kurulunun görevden alınmasını talep ettiklerini söyledi. Bunu toplumsal bir sorumluluk ve görev anlayışı içerisinde yaptıklarını da ifade etti.
Toplumsal bir görevi ve misyonu yerine getirenin kendileri olduğunu söyleyen Özersay, yasal zorunlukları yerine getirmeyenlerin de bu kötü yönetimi ısrarla sürdürenlerin olduğunu hatırlattı.
Kendilerinin Halkın Partisi olarak bugünden hesap sormaya başladıklarını, bu ülkenin öz kaynaklarına sahip çıkmak için iktidara gelmeyi beklemeyeceklerini belirtti.
KKTC Merkez Bankasının denetim görevinin yanı sıra bir takım idari misyonları olduğunu belirten Özersay, bunun gereklerini yerine getirmenin önemine vurgu yaptı ve bunun bir zorunluluk olduğunu ifade etti.
Yetişmiş insan gücünün atıl vaziyet de heba edildiğini anlatan Özersay, böyle bir anlayışın ülkeyi kötü yönetmekten başka bir şansının olmadığını söyledi.
Halkın görevi kendilerine vermesi halinde ki buna yürekten inandıklarını ve halktan emanet oy istediklerini anlatan Özersay, yasalara aykırı hareket edenlerin kimler olduğuna bakmaksızın bunların hesabını soracaklarını ve onların da hukuk nezdinde bu hesaplarını vereceklerini belirtti.
Kamu çalışanlarına da seslenen Kudret Özersay, onlara hukuki temeli olmayan emirlere uyma zorunlulukları olmadığını hatırlatarak, hukuki temeli olmayan emirler karşısında dirayetli durmaları gerektiğini belirterek, onlardan bu hukuksuz yasa dışı icraatlara ortak olmamalarını ve suça iştirak etmemelerini istedi.
Geçmişte benzer şekilde bu ülkeyi yöneten fakat bugün hesap soracağını iddia edenler olduğunu, onların da geçmişi önlerine koyarak yüzleşmeleri gerektiğini anlatan Özersay, bu nokta da kendilerini popülizm yapmakla suçlayanlar olduğunu,lakin bu kesimlerin bugüne kadar toplumsal hangi faydayı nerede sağladıkları sorgusunun yapılması gerektiğini ve halkın bütün bunların farkında olduğunu söyledi.
Halkın Partisinin iktidarında birinci derece akrabaların ihale alamayacağını bu döneminin biteceğini söyleyen Özersay, bunun yanlış olduğuna dikkat çekerek, bu yanlışın kendilerinin iktidarında asla olmayacağını buna son vereceklerini ifade etti.
İktidara giden her yolu mübah saymayacaklarını söyleyen Özersay, iktidara gelmeden iktidar için değişenlerin ülkeyi bu hale getirdiklerini söyledi.
“Nereden buldun yasasını” etkin kılacaklarını belirten Özersay, kendilerinden başlamak suretiyle mallarını ve bu mallara sahip olurken kullandıkları kaynağı açıklayarak bunu herkesin gözleri önüne koyduklarını anlattı.
Ülkede onca şaibeli icraatların yönetenler tarafından yapıldığına dikkat çeken Özersay, buna rağmen kendine dair korkusu ve çekincesi olanların bu şaibelerin, tartışmalı icraatların üzerine gidemeyeceğini, soruşturma yapamayacağını söyledi.
Bu açıdan bakıldığında Halkın Partisinin tek başına iktidar olma talebi olduğunu ve bu takdiri Halkın Partisi ile birlikte yürüyen Halkın yapacağına inandıklarını söyleyen Özersay, Ombudsman talebi üzerine belge veren kişinin görevden alındığı bir ülkede hukukun üstünlüğünü tesis etmenin mümkün olamayacağını söyledi.
Özersay, bet ofisi izini için birilerine aracılık yaptığını açıklayan bakanın hala görevde olmasının bir zihniyet meselesi olduğunu belirtti.
Hukuk kurallarını etrafından dolanması gereken bir engel olarak görenlerin bugün kuzuları bekleyen kurtlardan farksız olduğunu söyleyen Özersay, işini doğru düzgün ve yasalara bağlı kalarak yapan memurları yıldırmaya çalıştıklarını ancak bu memurların hukuk nezdinde yasalara bağlı kalarak doğruyu yapmaya devam etmelerinin önemine vurgu yaptı.Bu haber 311 defa okunmuştur

:

:

:

: