Dipkarpaz’ın değişen yüzü

Adadan Dış Bakış’ta geçtiğimiz Çarşamba konuğum olan Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun, bölgenin kaderini değiştirmek için nasıl seferber olduklarını tek tek anlattı.
Adadan Dış Bakış’ta geçtiğimiz Çarşamba konuğum olan Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun, bölgenin kaderini değiştirmek için nasıl seferber olduklarını tek tek anlattı.
Başkan, koruma adı altında yerleşim alanının çevresindeki araziye tek çivi çaktırılmamasına isyan ediyor. “Çevreyi, doğayı, insanları koruyalım ama insanları da koruyalım” diyen Başkan, Lefkoşa’dan tek pencereden bakanların bunu göremediğini ifade etti.
Dipkarpaz’ın doğa düşmanı olmadığını söyleyen Başkan, “Burayı koruyan devlet değil, halk oldu” dedi.
Bölgedeki nitelikli insan sayısını artırmak için bir proje geliştirdiklerini anlatan Başkan Coşkun, “Doktor, öğretmen, işadamı, yetişmiş insan gücü her kimse, eğer Karpaz’da ev yapmak isterse, temelini belediye olarak biz atacağız. 10 bin liraya yakın temel masrafını da biz karşılayacağız” dedi.
Karpaz’ın turizm açısından nasıl daha çekici hale getirilebileceği sorusuna, “Güney’den gelen otobüsler Karpaz’dan durmadan devam ediyorlardı. Çünkü 2 otobüs gelince meydan doluyordu. Durak yeri yoktu. Şu anda Karpaz’da 35 otobüslük park yeri yaptık. Şimdi her gün 20’ye yakın otobüs geliyor. Bu parkın etrafında da kafeteryalar açılmaya başladı. Turizm böyle başlıyor, böyle gelişiyor” dedi.
“Dipkarpaz’ı sadece Antalya’ya tanıtsak, oradan turist getirmeyi başarsak bu yeterlidir. Biz buna talibiz, projelerimiz var” diyen Başkan bölgenin sürekli ihmal edilmesinden de yakındı.
Ama Başkan’a sevindirici haber dün Sağlık Bakanlığı’ndan geldi.
Karpaz’a 72 yataklı, tam teşekkülü, 2’nci basamak hastane yapılacağı açıklandı.
Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Karpaz bölgesine inşa edilecek hastanenin önemli bir eksikliği gidereceğini dile getirerek, “Hastane geniş bir alana hizmet verecek” dedi.
Pamuklu civarına yapılacak hastane, 20 dönüm arazi üzerine kurulacak. 36 yatak odalı 72 yataklı hastanenin toplam inşaat alanı yaklaşık 15 bin metrekare olacak.
Karpaz altın sahiliyle KKTC’nin en bakir bölgesi. Turizm ise şüphesiz gelişme için en önemli motor güçlerden biri.
Bu gelişme için kollarını sıvayan Başkan Suphi Coşkun’a kulak vermekte fayda var.
Belediyecilik demek, her türlü siyasetten uzak kamu menfaati için halka hizmet etmek demektir.
Kısır siyasi çekişmelerin vatandaşa faydası olmaz. Bu çekişmeye girenleri ise halk önüne sandık geldiğinde mutlaka cezalandırır.
Bu böyle biline…
Bu haber 200 defa okunmuştur

:

:

:

: