KKTC’nin elindeki çok önemli iki kart

Rumların korkulu rüyası gerçek oluyor. Türkiye’den gelen suyla tüyleri diken diken olan Güney’e bir kötü haber daha var.
Rumların korkulu rüyası gerçek oluyor. Türkiye’den gelen suyla tüyleri diken diken olan Güney’e bir kötü haber daha var.
Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, anavatandan denizaltından kablo ile getirilecek elektrik projesinin bu yıl bitmeden start alacağını açıkladı. Proje en çok 2.5 yılda hayata geçecek.
Böylece KKTC ile anavatan, suyun dışında elektrik enerjisi ile de birbirine bağlanmış olacak.
Türkiye ile KKTC arasındaki bu yakınlık, hiç şüphesiz Rumları delirtiyor.
Çünkü ambargolar altında ezilen bir KKTC’nin müzakere masasında daha kolay ikna edilebileceğini, sundukları her şartın kabul edileceğini düşünüyorlar.
Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’in geleceğini şekillendirecek su ve enerji denkleminde KKTC’nin elinin güçlenmesi, Rum Başkanlık Sarayı’nı fena halde rahatsız ediyor.
Bu konudaki eleştirilerini de gizlemiyorlar zaten… Bu yatırımların Türkiye ilgi KKTC’yi birbirine daha çok bağladığına dikkat çekip, “Ankara’nın etkisinden kurtulun” söylemini her fırsatta dile getiriyorlar.
Türkiye’den gelen yılda 30 milyon metreküp su, Kıbrıs’ın dışında su fakiri Ortadoğu’nun da gözlerini bizim üzerimize çevirmesine yol açıyor.
Erdoğan’ın Ürdün’e yaptığı “Kıbrıs’a giden su nakil hattını Ürdün’e uzatalım” teklifi, bu coğrafyada başka ülkelerin de dikkatlerini çekti.
Su hayattır… Tarım alanlarını sulamada kullanılmaya başlayınca ekonomideki etkileri daha da hissedilir olacak.
Buna Türkiye’den 2.5 yıl sonra gelmeye başlayacak elektriği de eklerseniz, KKTC’nin 3 yıl sonra nerede olabileceğini tahmin etmeniz güç olmaz.
Peki Güney’in rahatsızlığı ne?
Bunun nedenini tahmin etmek de hiç zor değil.
Türkiye’den gelen suyu almayı reddeden Güney’in elektrikle ilgili teklife ne cevap vereceği şimdilik belli değil.
Ama Türkiye suyunu reddederken kullandıkları argümanı, elektrik için de kullanmaları sürpriz olmaz.
KKTC'de her yıl tüketilen yaklaşık 1,5 milyar kilovatsaatlik elektriğin büyük bölümü halen fuel-oil ile çalışan santrallerden sağlanıyor.
Dolayısıyla Türkiye’de gelecek elektrikle fiyatların da düşeceğini tahmin edebiliriz.
Su ve elektrik projeleri KKTC’nin geleceğine yönelik önemli yatırımlar. Hep konuşulan “KKTC yoluna devam eder” söylemi için de olmazsa olmaz yatırımlar.
Çünkü o devlet yürüdüğü o yolda suya ve enerjiye ihtiyaç duyacak.
Bu iki kart, sadece KKTC’nin değil, tüm Doğu Akdeniz ve Ortadoğu’nun şekillenmesinde önemli rol oynayacak...Bu haber 256 defa okunmuştur

:

:

:

: