Cesaretin başarıyla buluşan gerçek öyküsü

TANIK OLDUĞUM BAŞARI ÖYKÜSÜ Dinlemek ister misiniz?

TANIK OLDUĞUM BAŞARI ÖYKÜSÜ Dinlemek ister misiniz?

Yıl 2011...
Oğuzhan Akdoğan'la Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi'nde okurken ' İtalyan Film Festivali ' etkinliklerinde tanışıyoruz. Çalışkan, zeki, saygılı ve en önemlisi zirveleri hedefleyen bir kafa yapısı var... 2014 Temmuz ayında mezun oluyor...
Ne yapıp edip Amerika'ya gitmenin yolunu buluyor...
İlk önce Oğuzhan’ı biraz tanıyalım.
Oğuzhan Akdoğan, 2014 yılında, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümünü tamamlayarak, Güzel Sanatlar Fakültesinden birincilikle mezun oldu. Mezuniyetinden sonra öğrenimini devam ettirmek için Amerika Birleşik Devletler’ine hareket etti ve 2015 yılında Los Angeles’in en prestijli sinema okullarından biri olan New York Film Akademisine kabul edildi. Güzel Sanatlar Fakültesi, Film ve Medya Yapımı bölümünden Yüksek Lisans diplomasını alarak, üst derece akademik bir başarı ile mezun oldu.
Kendisi Californiya’da öğrenimini oyunculuk alanında sürdürürken, bir yandan da film projeleri içinde, yönetmen, yapımcı ve oyuncu olarak kariyerine devam etmektedir.
Peki Oğuzhan, sinemaya olan ilginden biraz bahsedelim. Kendisinin heyecanını gözlerinden okuyabiliyorum.
Sevgili Ayşe Tural,
İçimde ki sinema aşkı çocukluk yıllarımdan başlar. Özellikle beyaz derde de korku türüne duyduğum ilgi çok farklıdır benim için. O yıllarda, çoğu zaman televizyonda herhangi bir korku filmi izleyebilmek için sabahlara kadar beklediğim olurdu. Haliyle, annem ve babam: “Oğlum ne yapıyorsun, gecenin bir yarısı televizyonun karşısında? Yarın okulun var.” diye sitem ederlerdi. Ben de “Harika bir film var onu bekliyorum”. derdim. Zamanın ne olduğunu düşünmezdim bile. İşte sanat aşkı da böyle birşeydir. İnsanın içinde gelişen çok özel bir duygudur ve zaman ilerledikçe sizi yoğurur ve bambaşka biri haline getirir.
Amerikan filmleri bambaşka bir yere sahipti çocukluğumda. Bir gün bu sanat dünyasında yer alacağımı kendime sık sık söylerdim ve şimdi bu hayalimin gerçek olduğunu dile getirmek gerçekten garip ve bir o kadar heyecan verici bir duygu. Aslında, hayalimin başlangıç noktası New York Film Akademisine kabul almakla başladı. 2015 yılıydı. O tarihten beri profesyonel anlamda kendimi Hollywood Sinema endüstrisinin içinde buldum ve birçok çalışma içinde farklı görevlerde yer aldım. Bunlardan biri, “The Crossbreed (Melez) adlı, kısa bir süre önce tamamladığım, uzun metrajlı bir film çalışmasıydı. Projede Yapımcı, Yardımcı Yönetmen, Cast Yönetmeni ve Oyunculuk gibi farklı uğraşlar gerektiren sorumlulukları tamamlayarak güzel bir çalışmaya imza attım. Filmin tamamı Los Angelas’ta, Amerikalı oyuncular ve harika bir ekip ile tamamlandı.
Genç yetenek, bugünlerde Türkiye ve Kıbrıs’ın fazlasıyla konuştuğu bir sanat projesi içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir. Daha geniş bir şekilde söz edersek bu yıl birincisi düzenlenecek olan Hollywood Türk Film Festivali’nden bahsediyoruz. Neler söylemek istersin bizlere?
Etkinlik dünyanın en büyük film stüdyolarından biri olan Paramount Pictures’da Ekim ayı içerisinde üç gün boyunca sürecek. Festival dâhilinde Türkiye’nin en ünlü sanatçıları ile Amerika’nın film yıldızları bir araya gelecek. Dünyaca ünlü yönetmenler, oyuncular, yapımcılar, basın ve daha birçok sanat çalışanı festival de boy gösterecek.
Detayları merak ediyoruz, Oğuzhan? Gülümsüyor ve anlatıyor.
Hediyelerin her zaman somut objeler olmadığına inananlardanım. Bir insanı gülümsetmek, sanırım ona verilebilecek en güzel hediyedir. Şunu dile getirmek isterim ki, Hollywood Türk Film Festival’inde “Yapımcı” olarak yer almaktayım. Ülkem adına verilebilecek en güzel hediyenin sanat yoluyla kalıcı bir eser olacağından hiç şüphem yok! Yüzlerinizde ki mutluluğu hayal edebiliyorum ve mesafelerin duyguların önüne barikat oluşturacağına da inanmıyorum. Ülkemi, Amerika’da temsil etmek ve sizlere bu çalışmayı sunmak benim için mutluluk verici bir zaferdir! Daha çok şey söylemek isterdim ama sanırım şu aşamada kelimeler benim duygularımı ifade edecek kadar yeterli olamayacaktır.
Peki, Oğuzhan, Hollywood Türk Film Festival’inin kapsamı nedir ve bize neler sağlayacaktır?
“HTFF” 1. Hollywood Türk Film Festivali, Türk Sinemasını ve Türkiye’yi dünya çapında tanıtmak ve markalaştırmak için kurulmuştur. Gelenekselleşerek önümüzdeki yıllarda da ülkemizi en etkili iletişim aracı olan Sinema ile tanıtmaktır.
Alanlarında tanınmış ve başarılı jüri üyelerinin özenle seçtiği uzun metrajlı Türk filmlerinin yanısıra kısa metrajlı Türk filmlerinin de yer alacağı film festivali, bu yıl Ekim ayında Los Angeles, Paramount Stüdyo’larında gerçekleşecektir. Festivalin açılış filmi, ülkemizi Oscar’da “En İyi Yabancı Dil Film” dalında temsil etmesi için seçilen film yapacaktır.
1.Hollywood Türk Film Festivali farklı kültürleri biraraya getiren, güncel ve dinamik bir film festivali olacaktır. Festival, biraraya getireceği yerli ve yabancı sinema yıldızları ile dünya basınında ses getirerek, Türkiye’nin ve Türk Sineması’nın imajına küresel ölçekte katkı sağlayacaktır.

Festival, Hollywood’da film yönetmenliği yapan, Tekin Girgin ve Golden Globe’da ülkemizi temsil eden gazeteci Barbaros Tapan tarafından kurulmuştur. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen festival, profesyonel bir ekip tarafından Los Angeles’ta organize edilmektedir.
Gerekli bilgiyi web sayfası üzerinden elde edebilirsiniz: http://hollywoodturkishfilmfestival.org/
Birbimize karşılıklı teşekkürler ediyoruz. Açıkça şunu söyleyebilirim, Oğuzhan’ın bu cesaretli duruşu, azmi ve yapabildikleri kendisini her geçen gün bir adım daha öteye taşıyor. Genç yeteneğin projeye “Yapımcı” olarak katkı sağlaması, hem Türkiyemiz hem de Kıbrısımız adına büyük bir başarı. Bizleri, Hollywood’da sanat çerçevesi içinde temsil etmesi ise paha biçilemez bir duygu!
Yolunuz açık olsun, Oğuzhan! Daha nice güzel çalışmalar görmek dileğiyle. Türkiye ve Kıbrıs sizlerin yanında!
Bu haber 428 defa okunmuştur

:

:

:

: