Atatürk Kurtuluş Savaşı için öyle bir tarih seçti ki

Bu günler gibi, 95 yıl önce Türk milleti kurtuluş zaferine ulaşmak için savaşıyordu, savaş kazanıldı ve takip eden süreçler içerisinde yeni Türk devleti kuruldu.

Bu günler gibi, 95 yıl önce Türk milleti kurtuluş zaferine ulaşmak için savaşıyordu, savaş kazanıldı ve takip eden süreçler içerisinde yeni Türk devleti kuruldu. Mustafa Kemal Atatürk tarihi iyi okuyan bir liderdi, başlattığı kurtuluş savaşı, Malazgirt de Sultan Alpaslan’ın, Bizans’a karşı kazandığı zafer ile ayni günlere tekabül ediyor. 1071 kazanılan Malazgirt zaferi ile Anadolu’nun kapıları Türk milletine açılmış oldu, Atatürk bu tarihi rastgele seçmiş olmasa gerek. Ağustos ayı Türk milleti için çok zaferlerin kazanıldığı aydır, Kıbrıs da Ağustos ayı ikinci harekatın başladığı, sınırların çizildiği ve KKTC nin temellerinin atıldığı aydır.

Atatürk’ün söylediği sözlerden birisidir ”zor olan barış yapmaktır, savaş kolaydır” yalınız şunu hatırlatmak isterim ki Türk milleti bu başarılara imza atarken, yalınızca askerler değildi, bu başarıların temelinde Türk milletinin canı pahasına vermiş olduğu mücadeledir. Ondan dolayıdır ki Atatürk her başarıyı millete bağlamıştır, Osmanlı Sultanları da hep halk ile birlikte ve milletten aldıkları güç ile başarılara ve zaferlere ulaşmışlardır.

Yıllar akar gider on yıllar devletler tarihinde uzun yıllar değildir, geçmiş de yaşananları bilmeyen toplumlar geleceği sağlıklı bir şekilde kuramazlar. Savaş yapmak kolaydır, aslında kolay ve güzel bir şey değildir. Barış yapmak yapılan barışı devam ettirmek, halkınızı güven içerisinde yaşatmaktır esas zor olan.
Bu Ağustos ayı içerisin de geçmiş de yaşanan bu zaferleri kutlarken, geleceği de planlamak çağdaş siyasetin ve halkın taleplerinin gereği olması gerekir. Geçmişten ders çıkararak geleceğe emin adımlar ile, asker sivil ayrımı yapmadan gitmeliyiz. Eğer sivil halk askerini destekler, güvenir ve sahiplenirse o asker görevini en iyi şekilde yasalara bağlı kalarak gerçekleştirir.

Türkiye de 15 temmuz 2016 tarihide çok önemli bir tarihtir, kim ne yorum yaparsa yapsın. Milletin paraları ile alınmış silahlar, asker kılığına girmiş teröristler tarafından sivil halka karşı kullanıldı. Kıbrıs da devlet ilan edildikten sonra Kıbrıs Türk halkı güvenli yaşama ancak o zaman kavuşmuştur, bunun değerinin iyi bilinmesi gerekir.
30 Ağustos zafer bayramının 95 yılının idrak edileceği önümüzde ki günlerde, tüm Milletimizin bayramını en içten dileklerim ile kutluyorum.

Bu haber 893 defa okunmuştur

:

:

:

: