Olmaz olsun bu pazartesiler

Her haftanın ilk günü ülke genelinde kaza bilançosu ajansa düştüğünde içim cız ediyor.
Her haftanın ilk günü ülke genelinde kaza bilançosu ajansa düştüğünde içim cız ediyor. Yine ölenler, yaralananlar, geride kalanlar, yaşanan dramlar, dinmeyen gözyaşları geliyor gözümün önüne…
Dün yine öyle bir gündü, pazartesiydi. Ajans, ülke genelinde 21-27 Ağustos tarihleri arasında meydana gelen 78 trafik kazasında bir kişinin hayatını kaybettiğini, 23 kişinin de yaralandığını haber veriyordu.
Biz yine o haberleri kanıksamış olarak okuyup geçiyor, sol alta tek sütun haber olarak işaretliyorduk gazetenin plan kağıtlarına…
Yaşanan onca gözyaşı ve acıyı görmeyen gözlerimiz, feryatları duymayan kulaklarımıza inat bugün isyan edesim geldi.
Olmaz olsun böyle pazartesi diye…
Biliyorum canın, gözyaşının kıymeti kalmadı zamanımızda. Biraz da cebinizden gidenden söz edeyim, belki ilginizi çekerim bu tasayla…
Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, kazaların yüzde 60’ı sadece hasarla sonuçlanırken, toplam hasar miktarı da 411 bin 301 TL oldu.
Bu ne demek?
Bu yılda 52 hafta olduğuna göre, her hafta ortalama 400 binden hesaplarsak, yılda 21 milyon cebimizden gidiyor demek…
Şimdi belki dikkatinizi çektim belki de saygıdeğer devlet büyüklerinin…
Öyle ya, giden cana, gözyaşına aldırmıyorsanız, belki de bu paraya bakıp harekete geçersiniz diye nafile bir çaba belki de benimkisi…
Kimse bana “kazaları önleyeceğiz, yolları düzelteceğiz ama para yok” diye ağlamasın.
Türkiye Cumhuriyeti’nin 2017 yılında çevre, ulaştırma, tarım ve hayvancılık gibi alanlarda kullanılmak üzere 511 milyon 883 bin lira ödenek ayırdığını biliyor muydunuz?
Asıl korkunç olan ise bu paranın ilk sekiz ayda ancak yüzde 13’ünü kullanmış olmamız.
Dolayısıyla KKTC’nin kaynak sorunu yok. Proje üreten insan sorunu var. Siz proje üretip Türkiye’nin kapısını çaldığınız hangi zamanda eli boş döndünüz?
Tabii siz nereye harcayacağınızı söylemeden gidip para isterseniz, orası sizin sağacağınız inek değil, elbette reddedilirsiniz.
Siz burada siyasi koltuklarınızda sefa süresiniz diye verilemez o paralar…
Anavatan Türkiye, Kıbrıs Türkü için hiçbir maddi yardımdan kaçınmaz. Bırakın maddi yardımı, gerektiğinde canını dahi ortaya koymayı bilmiştir.
O yüzden bir an önce yapın şu yolları. Üstelik son 10 yılda yollarını mükemmele yakın hale getiren, bu konuda uzmanlaşmış bir Türkiye var önümüzde.
Artık haber ajanslarında trafik kazalarında haftalık ölen ve yaralananların sayısını saymak, bu pazartesileri yaşamak istemiyoruz.
Olmaz olsun bu pazartesiler.
Yaşasın üreten KKTC…
Bu haber 219 defa okunmuştur

:

:

:

: