Haftaya bugün ve 15 milyon 900 bin “Ergenekon”

Önümüzdeki hafta seçim var adada. Demokrasinin vatandaşlara tanıdığı en doğal hak olan seçme-seçilme eylemi, 19 nisanda sandık başlarında gerçekleşecek..
Önümüzdeki hafta seçim var adada.

Demokrasinin vatandaşlara tanıdığı en doğal hak olan seçme-seçilme eylemi, 19 nisanda sandık başlarında gerçekleşecek..
Haftalardır renkli görünümlerle dolu dolu geçen seçim kampanyalarında, kim ne kadar halkı, seçmeni ikna etmiş.. Ne kadar inandırmış, söylediklerine ne kadar inanılmış göreceğiz..
“Politikada bir hafta uzun süredir “ demiş eski İngiltere Başbakanlarından Harold Wilson..
Adanızda da bir haftada gelişen olayları bir düşünün.. Bugünlere gelinmesi belki sürpriz olmadı.. Ancak olayların gelişmesi, ani dönüşler, açıklamalar, seçimlere 10 gün kala ortaya çıkanlar oldukça anlamlı..

Google’da “Ergenekon” kelimesini basıp bir araştırma yaptım. Karşıma çıkan sonuç sayısı tam 15 milyon 900 bin .. Müthiş bir rakam.
“Ergenekon davası” araştırmasının sonucu ise 3 milyon 670 bin.. “Ergenekon Soruşturması”nın sonucu 1 milyon 700 bin.
“Ergenekon KKTC’de” aramasının sonucu ise bu rakamların çok çok aşağısında. 37 bin 700..
“Ergenekon soruşturması ve Denktaş” aramasının sonucu ise 53 bin 900.
Başka türlü aramalar yapmadım. Meraklı olan yapsın, sonucunu bulsun.
Bu davanın ne kadar basında yer aldığının apaçık belgesi..
KKTC seçimleri, “ister beğenin, ister beğenmeyin”, geçtiğimiz günlerde Savcılığa intikal eden bu davayla ilgili soruşturma açılması isteminin gölgesinde gerçekleşecek.
Seçmenin aklı herhalde karışmıştır..

Zaten bu dava, baştan beri kafa karıştırmayı başarıyla yerine getirdi, getirmeye de devam ediyor.

Her şey yargıda. Adalet mülkün temelidir.. Hepimizin ortak isteği, hukukun üstünlüğünü göstereceği davaların sürecinde varılacak sonuç, sonuçlara biran önce gidilmesi.
Hukuka inananlar için bu bekleyiş sürüyor.
Önümüzdeki Pazar günü umarım seçmenin büyük çoğunluğu sandık başına gider ve son sözünü söyler.. Bu seçimler oldukça önemli.. Son gelişmelerle nereye varacağı, gidişatı daha da merak konusu.
Sanıyorum, Kuzey Kıbrıs’taki seçimler birçok yerden ilgiyle izleniyor..
Partililer, milletvekilleri, adaylar tüm sözlerini söylediler.. Cumartesiye kadar da söylemeye devam edecekler..Haftalardır onlar konuştu, siz dinlediniz.. Şimdi konuşma sırası sizde..
Ülkenizin, geleceğinizin gidişatı, kaderi vereceğiniz oylarda..
Tek oydan ne çıkar demeyin. Damlaya damlaya göl olur..
İngiltere’de o bir tek oyu almak için evinize gelip, kapıyı bile çalarlar.. Neden gitmediğinizi sorarlar.. O tek oyu alabilmek için, adaylar aylarca , yaz-kış demeden, dere-tepe kapı kapı gezer, dolaşırlar.. Öyle kolay değildir, milletin vekili olmak. Hak edenlere bu sandalyeleri verirler..

Çünkü o sandalyeler çok imtiyazlıdır.. Öyle ayrıcalıklar sağlar ki, oraya bir kere oturan, bir daha kalkıp gitmek istemez.. Sandalyeler çok tatlı, çok sıcaktır.

Son sözü siz söyleyeceksiniz. Memnun olduklarınızı meclise gönderebileceğiniz gibi, beğenmeyip, inanmadıklarınıza en keskin cevabı yine siz vereceksiniz.
Son söz, sandıktan çıkacak. Ve demokrasi konuşacak.
İzleyebildiğim kadarıyla, partilerin manifestolarında öyle çok keskin farklılıklar yok. Bir ikisi dışında.
Kilit konular, adanın siyasi çözümüyle ilgili kritik konular.. Ve ekonomik politikalar..
Adada barışla ilgili çözüm, 2008 yılında bekleniyordu.. Daha sonra bu 2009’a sarktı.. İngiliz Dışişleri Bakanlığının iyimser tahminlerine göre ise en geç 2010 Mart ayında, Kıbrıs’ta çözüm sağlanacak.

Kuzeydeki seçimler, toplumlar arası ikili görüşmelerin akıbeti açısından da oldukça önem taşıyor.
Bir yerde iktidara gelecek parti veya partiler, bugüne kadarki görüşmelerin de gidişatında önemli rol oynayacak. Kaderinizi ellerinde tutacaklar.
Evet, haftaya konuşma sırası size gelecek. Elinize oy pusulası ve damgayı aldığınızda, böyle bir sorumluluk taşıdığınızı, torunlarınızın geleceğini şekillendireceğinizi aklınızdan çıkartmayın.
19 Nisan’da her işinizi seçime göre ayarlayın.
Ve son sözü siz söyleyin.

Bu haber 530 defa okunmuştur

:

:

:

: