Eğitim zili dertli çalacak

18 Eylül’de başlayacak yeni eğitim yılının zili, ne yazık ki yine sorunlarla çalacak.
18 Eylül’de başlayacak yeni eğitim yılının zili, ne yazık ki yine sorunlarla çalacak. Okulları birçoğunda tadilat var. Sayıları 40’a dayanan kalabalık sınıflar, hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin kabusu. Çok sayıda araç gereç eksiğinden yakınan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası, 80 öğretmene ihtiyaç olduğunu ancak hala bir atama yapılmadığından yakınıyor. Bu atamaların içinde okullar için çok önemli olan müdür ve müdür muavini kadroları da var.
Ada TV’deki canlı yayında dün konuğum olan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Aziz Selengin, “sorunlu çalacak” dediği ders zili öncesinde çok acil olarak üç konuda önlem alınmasını istedi. Bunları şöyle sıraladı:
1- Bütün okullar altyapılarıyla, ısıtmalarıyla, soğutmalarıyla, araç gereçleriyle 18 Eylül’e kadar hazır hale getirilmeli.
2- Hiçbir öğrencinin öğretmensiz kalmayacağı bir ortam sağlanmalı.
3- Okulların güvenliği ve temizliği sağlanmalı. Bu hizmet bütün yıl boyunca aksamadan devam edecek şekilden düzenlenmeli.

Aslında bu talepler hepimizin altına imza atacağı talepler. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da bu talepler doğrultusunda hazırlık yaptığını tahmin etmek güç değil. Peki eğitim sendikalarıyla hükümet arasında yaşanan, zaman zaman da tonu yükselen gerilimin asıl nedeni ne?
Yeni eğitim yılının eylemlerle başlayacağına yönelik işaretlere karşı, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nın tavrını sordum Aziz Selengin’e…
Grevlerin zaten sorunlarla dolu olan eğitimi daha da aksattığını ve çok kolay greve gidildiği yönündeki eleştirileri anımsattığım Aziz Selengin, bunun yanlış bir algı olduğunu savundu.
Milli Eğitim Bakanı Berova’nın okul saatlerinin düzenlenmesiyle ilgili açıklamasını, “O saat kaosunu hissediyorum, şimdiden geriliyorum. Toplum da geriliyor” diye eleştiren Aziz Selengin, gerekirse geçen yıl olduğu gibi bu yıl da grev kararı alabileceklerinin sinyalini verdi.
Kıbrıs’ın eğitim adası olması yönünde üniversitelere verilen önemin ne yazık ki ilk ve orta eğitimde esirgendiğini ifade eden Aziz Selengin, meslek eğitimine gereken değerin verilmediğini kaydetti.
Bu çerçevede dün Milli Eğitim Bakanı Berova’nın Kıbrıs Türk Esnaf Zanaatkarlar Odası ile imzaladığı işbirliği protokolünün önemine işaret eden Selengin, “Olumlu ama yeterli değil. Bir an önce meslek üniversiteleri kurulmalı. Kıbrıs’taki beş yıldızlı oteller de bu üniversitelerden mezun olan gençleri istihdam etmeleri için zorunlu tutulmalı” dedi.
Üniversite adası olma iddiasındaki KKTC’nin bu hayalini gerçekleştirmek için işe ilk ve orta öğretimden başlaması gerektiği herkesin kabul etmesi gereken bir gerçek. İlk ve orta eğitimin sağlam olmadığı yüksek öğrenim, temeli olmayan eve benzer.
Temeli olmayan evin de yıkılması kaçınılmazdır. Eğitim adası olmak yönündeki iddialı hedefler koyan devlet yöneticilerinin, işe üniversitelerden değil de ilkokullardan başlaması bu yüzden önemlidir. Yoksa gelir kapısı gördüğünüz üniversiteler de, bu eğitim modeliyle tek tek kapılarına kilit vurmak ya da tabela üniversiteleri olmak zorunda kalır. Bu böyle biline…Bu haber 178 defa okunmuştur

:

:

:

: