Akıncı, Guterres ile görüşmeye gidebilir

Öncelikle şunu yazmalıyım ki kahin değilim, ancak bu son haftalarda Kıbrıs sorunu ile ilgili yapılan açıklamalara baktığım zaman, evet sayın Akıncı New York’a gidebilir.

Öncelikle şunu yazmalıyım ki kahin değilim, ancak bu son haftalarda Kıbrıs sorunu ile ilgili yapılan açıklamalara baktığım zaman, evet sayın Akıncı New York’a gidebilir. Eğer gidecekse BM GS Guteres’ten davet KKTC ye ulaşmış olması gerekir, bu tür görüşmelerde davetler son günde yapılmaz. Rum basının da buna benzer bir haber çıkmıştır, belki de ilk hazırlık bu şekilde başlatılmış olabilir.
Crans Montana sonraki gelişmelerde, sürecin çöktüğünü çok yazdık, ancak müzakerelere de son verilmediğini yazdık. O gecenin ilerleyen saatlerinde sabaha yakın saat 03 gibi, müzakerelerden sonuç alınamayacağını gören Guteres müzakereye son verdiğini açıklamış oldu. Çok önemli olan da burası “sonuç alınamayacağını gördüğü için” taraflar Kıbrıs’a döndü ve her katıldıkları etkinliklerde ve gerçekleştirdikleri ziyaretlerde Kıbrıs sorunun da neden sonuç alınamadığını açıklamaya çalıştılar. Türk ve Rum tarafı kendilerine göre gerekçeler ortaya koydular, halk tatmin oldu mu? Hayır, belki de Türk ve Rum halklarının ilgisini bile çekmedi.
İki halkın sorunları içerisin de Kıbrıs sorunu birinci sırayı almamaktadır, ekonomi, adaletsizlikler, adam kayırmacılıklar ve haksızlıklar daha çok öneme haizdir, Türk ve Rum tarafın da. Akıncı ve Anastasiadis’in ortak bir söylemi var, federal çözüm masada diye bunu net olarak görebiliyoruz, ancak bu müzakere nasıl ve ne şekilde başlar, bu konuda açıklama olmadı.
Türk tarafın dan B planı gibi açıklamalar yapıldı ancak altı boş öyle bir B planı yok, “eğer Rum tarafı hazırsa Kıbrıs sorununu çözebiliriz” diye açıklamalar Türkiye ve KKTC tarafından yapıldı.
Rum tarafından da yapılan açıklamalar” eğer Türkiye kendi çıkarlarını da düşünüyor ise Kıbrıs sorununu çözebilir” diye açıklama yapıyor Anastasiadis.
BM Kıbrıs müzakere süreci son buldu açıklamasını yapmadıktan sonra bu müzakereler son bulmaz bunu iyi bilmeliyiz. BM güvenlik konseyi beş daimi üyesinin ortak açıklamaları Kıbrıs sorunu iki bölgeli iki toplumlu federal bir çözüme kavuşmalıdır. Bundan dolayı KKTC CB Akıncı’yı dinlemek için Guteres New York’a BM genel kuruluna davet edebilir veya davet etmiştir. Rum başkan Anastasiadis 17 Eylül de orada olacak ve Türkiye CB sayın Erdoğan da orada olacak, bakalım haklı çıkarmıyım.


Bu haber 847 defa okunmuştur

:

:

:

: