Dejavu

Kamu çalışanlarının büyük bir kısmı yeni saat uygulamasını tanımadı…
Kamu çalışanlarının büyük bir kısmı yeni saat uygulamasını tanımadı…
Devlete bağlı bazı okullarda da hükümetin yeni saat uygulamasına itaat edilmedi…
Çocuklarını okula geç bırakan birçok kamu çalışanı devlet dairelerine 09.00 gibi gidebildi…

KTÖS, KTOEÖS ve KTAMS, KKTC’de saatlerin Avrupa saati ile uyumlu hale getirilip, Milli Eğitim ve Kültür Bakanının, Ulaştırma Bakanının ve Çalışma Bakanının istifa etmesini istedi...

Sendikalar, talepleri yerine getirilinceye kadar grev ve eylemlerine devam edeceklerini açıkladı…
Yukarıda saydıklarım ne zaman oldu…

Geçen yıl bu zamanlar oldu, hepsini arşivden taradım.

İnanmazsanız siz de bir Google taraması yapın, görecekseniz…

Peki bu yıl ne olacak...

Bu yıl yaşanacakların işareti de Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın kamuda yetkili dört sendikayla dün yaptığı toplantının ardından ortaya çıktı.

Denktaş, kış saati uygulamasına bu yıl da geçilmeyeceğini kaydederek, “Saatler değişmeyecek” açıklamasında bulundu.

Toplantıya katılan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) karara ateş püskürdü. Saatlerin değişmesi konusunda referanduma gidilmesi yönünde bir öneri dile getirerek toplantıyı terk ettiler.

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, “Saatlerin geri alınmaması siyasi bir dayatmadır. Sendikaların buna alet edilmesine karşıyız. Bu nedenle bugünkü toplantıyı referandum önerisini yaptıktan sonra terk ettik” dedi.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ise “Esas sıkıntı saatlerin değişmemesidir. Sayın Denktaş’a geçtiğimiz yıl saatler değişmediği için yaşanan sıkıntıları, kazaları hatırlattık ama saatlerin değişmeyeceğini söyledi. Hükümet yaşananlardan ders almıyor” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamaların hepsini geçen yıl yapılan açıklamalarla kıyaslayın.
İnanın siz de benim gibi, tam bir dejavu yaşayacaksınız. Hatta durun ben bundan sonra yaşanacaklarını da anlatayım size…

Hükümet, saatlerin Türkiye ile uyumlu olması için kış saati uygulamasına geçmediklerini, çünkü KKTC’nin başta teknolojik altyapı olmak üzere pek çok nedenden dolayı anavatanın saatiyle uyumlu olmak zorunda olduğunu anlatmaya çalışacak.

Sendikalar bu gerekçeleri reddedip hükümeti eylem ve grevle tehdit edecekler. Başta kamu kurumları olmak üzere okullar, hastaneler günlerce bu grevle felç olacak.

Çok yakın bir gelecekte seçim olacağını hesaplayan hükümet, sendikalarla uzlaşmak için formül arayacak. Sonunda geçen yıl olduğu gibi belki yine bir ara formül bulunacak.

Ama biz günlerce, haftalarca tartışıp, enerjimizi boşa harcayacağız.
Her yıl aynı dönemlerde, bıkmak usanmak bilmeden aynı tartışmaları yapmak, bu memleketin kaderi olamaz.

Bu dejavu halinden bir an önce kurtulmalıyız…
Bu haber 234 defa okunmuştur

:

:

:

: