Trafik Güvenliği Komitesi Eğitim Bakanlığında toplantı gerçekleştirdi

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın, trafik güvenliğiyle ilgili olarak eğitim alanında her olumlu adımı atmaya hazır olduğu; ayrıca Trafik Güvenliği Komitesi’nin başlattığı bilimsel durum tespiti çalışmalarından çıkacak çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi için de gereken desteği vermeye ve her türlü katkı koymaya her zaman hazır olacağı belirtildi.

Trafik Güvenliği Komitesi (TGK), Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı yetkililerinin de katılımıyla, bakanlıkta, trafik güvenliği eğitiminin çocuklara en iyi şekilde nasıl aktarılabileceği konusunda toplantı gerçekleştirdi. Toplantının katılımcıları Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova ile de bir araya geldi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, toplantıya Talim Terbiye Dairesi Müdürü Havva Dağsever, TGK adına milletvekilleri UBP Milletvekili Zorlu Töre,TDP Milletvekili Zeki Çeler, CTP Milletvekili Armağan Candan ve Bağımsız Milletvekili Hasan Taçoy, TGK'nin uzman alt çalışma grubu adına DAÜ Trafik Eğitimi ve Araştırma Merkezi Başkanı Mehmet Metin Kunt ve Hüseyin Sevay katıldı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın, toplum olarak, trafik güvenliği ile ilgili sorunlara bağlı olarak ağır bir bedel ödenmekte olunduğundan dolayı, örgün trafik güvenliği eğitimi yanında eğitimle ilgili tüm faaliyetlere büyük önem verdiğine işaret edilen açıklamada, “özellikle eğitimin hayat kurtaracak ve ciddi yaralanmaları önleyecek bir karayolu trafik güvenliği sisteminin tesis edilmesi ve sürdürülebilir kılınması için gereken en temel çözüm unsurlarından biri olması toplumumuzun geleceği için eğitim alanında hep birlikte ciddi adımlar atmamızın zamanının geldiğini ortaya koymaktadır” denildi.

Trafik eğitimi kitaplarının içeriğinin hazırlanması yönündeki çalışmaların da devam ettiği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“İnsan sağlığı, güvenliği ve refahı toplumsal olarak birincil önceliklerimiz olması gerektiğinden, örgün eğitim sistemimiz aracılığı ile ana sınıftan başlayarak lise son sınıfa kadar çocuklarımıza trafikte seyahat ederken güvenli davranmayı öğretecek bir eğitim yaklaşımına ihtiyacımız olduğu da açıktır. Dolayısı ile önceki yıllarda üzerinde çalışılmış olan trafik güvenliği eğitimi, kitaplarındaki içeriğin bu yaklaşıma hizmet edecek nitelikte olması Bakanlığımız için bir başlangıç teşkil edecek ve üst sınıflar için gereken eğitim içeriğinin hazırlanması için de Bakanlığımız çalışmalarını ilgili uzmanların desteği ile sürdürmekte kararlıdır.”

Bakanlığın komitenin çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi için gerekli desteği vermeye hazır olduğu vurgulanan açıklamada, “KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı trafik güvenliği ile ilgili olarak eğitim alanında her olumlu adımı atmaya hazırdır. Ayrıca Bakanlığımız TGK tarafından başlatılmış olan bilimsel durum tespiti çalışmalarından çıkacak çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi için gereken desteği vermeye ve her türlü katkı koymaya her zaman hazır olacaktır. Trafikte hayat kurtarılmasına ve ciddi yaralanmaların önlenmesine katkı koymak hepimizin asli görevleri arasındadır” ifadelerine yer verildi.

Bu haber 127 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER