Saldırıların nedeni CNN’in verdiği liste

Amerika’da CNN tarafından yapılan araştırmada, son beş yıl içinde dünya genelinde hayata geçirilen en önemli mega projeler sıralandı. Buna göre liste şöyle oluştu…
Amerika’da CNN tarafından yapılan araştırmada, son beş yıl içinde dünya genelinde hayata geçirilen en önemli mega projeler sıralandı. Buna göre liste şöyle oluştu…
Panama Kanalı Genişletme Projesi (Panama)
Marmaray (Türkiye)
Avrasya Tüneli (Türkiye)
Beijing Havalimanı (Çin)
Etihad Demiryolu şebekesi (BAE)
Haydarabad Metrosu (Hindistan)
Kenya-Etiyopya-Sudan yol projesi (Ortak)
Deriner Barajı (Türkiye)
İstanbul 3. Havalimanı Projesi (Türkiye)
Yavuz Sultan Selim Köprüsü (Türkiye)
Londra Demiryolu şebekesi yenileme projesi (İngiltere)
İsviçre’de Saint Gotthard Tüneli (İsviçre)
Yukarıda listede de anlaşılacağı üzere dünya üzerinde son beş yılda hayata geçen 12 dev projeden, beşi Türkiye’den çıktı.
Sadece bu tablo bile Batı’nın büyük devletlerinin Türkiye’nin büyümesinden duydukları rahatsızlığı açıklamaya yetiyor.
Siz bu beş dev projeye, Türkiye’nin enerji köprüsü olma yönünde attığı dev adımları da eklerseniz, Ankara’ya yönelik karalama kampanyalarının nedenini daha iyi anlarsınız.
Beyaz Saray’da tamamen yönetme gücünü kaybettiği anlaşılan Trump’ın Erdoğan’la 21 Eylül tarihinde görüşeceği açıklandı dün bu yazıyı yazdığım saatlerde…
Yönetme gücünü kaybetmiş diyorum çünkü Trump, seçilirken ne söylediyse tam tersini yaptı.
Yönetimi Amerikan derin devletine havale etti.
Nitekim, o derin devletin Türkiye’nin güneyinde bir Kürt devleti oluşturma çabalarına resmen tanık oluyoruz. Hatta o devletin ordusu bile bizzat ABD tarafından donatılıyor.
Kuzey Irak’ta bağımsızlık referandumuna kalkışan Barzani’nin Türkiye’yi karşısına alması, elbette güvendiği dağlar olduğunu gösteriyor.
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan dün gece yaptığı açıklamada, “Bizim bu konudaki hassasiyetimizin ne denli ileride olduğunu ayın 22'sindeki Milli Güvenlik Kurulu toplantısı ve Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Barzani çok daha net, açık görecektir” diyerek aklını başına almasını temenni etti.
Ancak İsrail’in desteğini de arkasına alan Barzani, duracak gibi görünmüyor. Ortadoğu bugüne dek olmadığı kadar kaynıyor.
Bu kez hedefte yazının başında da belirttiğim gibi son beş yılda dünya üzerindeki 12 dev projenin beşini gerçekleştirdiği açıklanan Türkiye var.
Ne 17 Aralık, ne 15 Temmuz bu ilerlemeyi durduramadı. Son çare olarak Kürt devleti kartını ileri süren emperyalist güçler, başarılı olursa gelecekte bir Türk-Kürt savaşı ne yazık ki kaçınılmaz olacaktır.
O güçlerin istediği de zaten budur. Türkiye’nin içindeki Kürtler bu oyunu görür, milli birlik ve beraberlik içinde dayanışmayı sürdürse bu oyun bozulur.
Bu haber 254 defa okunmuştur

:

:

:

: