Akıncı’ya halkımızın haklarını koruduğu için tam desteğim

Her şey halkımızın daha iyiyi yakalaması olduğu için, Akıncı’ya desteğim. Başkan açıkladı ki bu görüşmeye giderken, eşitlik, özgürlük ve güvenlikten feragat edemeyiz.

Her şey halkımızın daha iyiyi yakalaması olduğu için, Akıncı’ya desteğim. Başkan açıkladı ki bu görüşmeye giderken, eşitlik, özgürlük ve güvenlikten feragat edemeyiz. BM Genel Sekreteri Guteres, BM genel kurul toplantısın da Akıncı’ya da görüşme zamanı ayırması bizim için olumlu, çünkü BM daha Kıbrıs sorunun da ki gelişmelerden dolayı son sözünü söylemedi. Crans Montana da müzakerelerin sonuçsuz kalması, sonrası da ki gelişmeler için iki lider ile de görüşecek Gutares, BM Kıbrıs raporu yazılı olarak yayımlanacak, ondan dolayı etkin bir diplomasi yürütülüyor.
Rum tarafı kendi açısından en önemli yönü, müzakereler de sonuç alınamamasının suçlusu kendileri olduğunu çok iyi biliyorlar ancak suçlanmak istemedikleri için zemin hazırlıyorlar. Bizim de orada olmamız, görüşlerimizin dinlemesi lehimizedir. Akıncı açıkladığı gibi Kıbrıs Türk halkının haklarından feragat etmeyecektir, yakın bir zamanda da müzakere öngörmüyor. Rum tarafı da aslında yakın bir zaman da müzakere ön görmüyor , ancak her fırsatta da Türkiye2yi suçlamaktan da vazgeçmiyor. Guteres önersin iki lider tekrar New York da görüşsünler bakalım Türkiye mi sorumlu Anastasiadis mi?
Ben, Akıncı’ya haklarımızı koruyacağı için başlıkta da yazdığım gibi desteğim, bu desteğin temeli KKTC halkının tek kelime olarak haklarıdır, bu hakların tanımı için bir kitap yazılır. Türkiye dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu net olarak açıkladı, federal çözüm temelin de ki arayış kaybedilmiştir. Rum ve Yunan ikilisi, Türkiye’ye baskı yapma yoluna gitmişlerdir. Ne kadar yanlış bir anlayışları var, bizleri yok saydıkça bir elli yıl daha geçse zaten bir çözüm oluşmayacaktır.
KKTC cumhurbaşkanı Akıncı, görüşme sonrası tatmin edici bir açıklama mutlaka yapacaktır, bu görüşmenin esas amacı, müzakerelerin başlatılmasından çok yazılacak olan Kıbrıs raporudur. Bu aşamada taraflar bunu daha çok önemsiyor çünkü suçlanmak istemiyorlar, Gutares de bu garantiyi verdi gibi görünüyor. Taraflar suçlanmayacak, BM parametreleri devam edecek, Maraş konusun da yeni bir gelişme olmayacak BM GK kararları aynen devam edecek. Beklentiler bu doğrultuda ucu açık sürece devam etmek Rum tarafının esas isteği, biz ise 50 yıllık bu süreçten yorulduk yeni bir yol çizmek için adım atmalıyız.

Bu haber 775 defa okunmuştur

:

:

:

: