Bir üniversite öğrencisi için kampüs neyi ifade eder?

Kampüs bir üniversite için oldukça önemli,düşünün ki bir öğrencisinin üniversite hayatı boyunca sürekli içinde olacağın bir yerdir kampüs.
Kampüs bir üniversite için oldukça önemli,düşünün ki bir öğrencisinin üniversite hayatı boyunca sürekli içinde olacağın bir yerdir kampüs.
Kampüs bir öğrenci için yaşam alanıdır.
Öğrencilik hayatına dair anılarını biriktireceği yerdir.
Dolayısıyla her üniversitelinin 'Bizim kampüste...' Diye başlayan sohbetlere konu olacak bir kampüse ihtiyaç vardır.Tabii kampüsü kampüs yapan diğer beklentileri de olacak.
Üniversite denilince akla gelen ilk şeylerden biri de amfi dersliklerdir.
Hani o filmlerde gösterilenler gibi..
Kocaman amfiler.
Bir üniversiteyi üniversite yapan önemli bir motivasyon kaynağıdır amfi derslikler.
Bunun yanında her aradığını bulabileceği bir kütüphane
arar öğrenciler.
Kütüphaneler bir üniversite öğrencisinin adeta yaşam iksiridir, bilgi dağarcığının en önemli kaynaklarındandır.
Vize - final haftalarında adeta evidir.
Her şeyi danışabileceği bir bilgedir.
Bir bilene soralım dediğinde aklına ilk gelendir.
Hatta Google'da bulamadığını bulacağı yerdir.
Yemekhaneler var bir de.
Bir öğrenci için olmazsa olmazlarından olan yemekhaneler.
Anne yemeklerine olan özlemi en aza indirgeyecek yemekhaneler.
Özellikle farklı şehirlerden gelen, farklı yörelerin damak lezzetine sahip öğrencilerin keyifle yemek yiyebileceği mekanlar araması bu anlamda yemekhanelerin bir kampüs sınırları dahilinde bulunmasının ne kadar büyük bir öneme haiz olduğunu sanırım söylemeye gerek yok.
Bir de cafeler var tabi.
Ortamı huzura ve neşeye büründüren cafeler.
Şöyle dersten çıkıp iki soluklanılacak, sağlam arkadaşlıklara yuva olacak, arkadaşlarla buluşulacak mekanlardır kampüs cafeleri.
Tabi ki bir kampüsün en büyük gereksinimlerinden bir tanesi de teknolojidir.
İyi bir eğitim için üniversitenin teknik donanımları sağlam olmalı.
Bir öğrencinin bu anlamda ihtiyaçlarını karşılayabileceği teknik donanımın hiçbir şeyi eksik olmamalı bir kampüste.
Kesintisiz internet bağlantısı da bu donanımın içine giriyor. Herkesin rahatça araştırma yapabileceği bunun yanında online oyun oynayıp, film indirebileceği bir internet, tüm öğrencilerin beklentisidir.
Ve tabi iyi bir öğretim kadrosu.
Sektörde sağlam bir ismi olan, öğrencinin halinden anlayan, çok şey öğrenilebilecek, mümkünse notu yüksek hocalardan oluşan sağlam bir öğretim kadrosu en büyük beklentilerden biridir.
Sadece teoride değil pratikte de eğiten uygulamalı dersler, öğrencinin iş hayatına başladığında çuvallamaması için iyi bir üniversitenin verebileceği en önemli şeydir.
Ve kampüsleri kampüs yapan spor kompleksleri.
Kapalı spor salonu, kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, pilates ve aerobik stüdyoları, koşu alanı olan, her türlü sportif aktivite imkanını bünyesinde barındıran, boşuna spor salonu üyelik masrafı yaratmayan bir spor salonu olmalı.
Ve diğer ihtiyaçlar.
Örneğin kampüs içerisinde küçük bir şehir olmasını kim istemez.
Bu her öğrenciye cazip gelir.Alışverişini yapacağı, her ihtiyacını karşılayacak mağazaları olan, kafeteryasından oyun salonuna her şeyi içinde barındıran, kampüs dışına çıkmanı gerektirmeyecek bir sosyal yaşam alanı her öğrencinin elbette tercihidir.
Bir tabella ve apartman görünümlü binalarla hiç bir yaşam alanı tasarlanmayan veyahut son derece yetersiz olan üniversitelerin peş peşe sıralandığı ülkemizde bugün çok az sayıda üniversitemizin bu denli öğrenci beklentilerini karşılayabilecek donanıma sahip olduklarını görüyoruz.
Bu haber 182 defa okunmuştur

:

:

:

: