Cehennem ateşinin yandığı gün

Barzani onca uyarıya rağmen geri adım atmadı, Kuzey Irak’da bugün bağımsızlık referandumu var.
Barzani onca uyarıya rağmen geri adım atmadı, Kuzey Irak’da bugün bağımsızlık referandumu var.
Bir başka ifadeyle bugün Ortadoğu’da cehennem ateşinin yandığı gün de diyebiliriz.
Zira dün Barzani yönetimi İran’ın kendi egemenlik alanındaki bazı köyleri bombalamaya başladığını duyurdu.
İran bu gelişmeyi “tatbikat başlattık” diye savunurken, hava sahasını da Kuzey Irak’a kapattı.
Türkiye de aynı şekilde Kuzey Irak sınırında en üst düzeyde alarm verirken, Ankara’nın İran’ın yaptığı gibi bağımsızlık referandumu öncesi başlattığı tatbikat çok açık bir gerçeği gözler önüne seriyor.
Hem İran, hem Türkiye bölgede kurulmaya çalışılan bir Kürt devletini kendisine yönelik tehdit görüyor.
Bu devletin kurulmaması için askeri seçenekler dahil her yol mubah görülüyor.
Türkiye ve Irak merkezi hükümetlerinin genelkurmay başkanlarının yaptığı toplantı da Kuzey Irak Kürt yönetimine karşı, Ankara ve Bağdat’ın birlikte hareket edeceğini gösteriyor.
Türkiye’nin yayınlandığı MGK bildirisinin hemen ardından iki gün önce çıkan köşe yazımda, “MGK bildirisinin Türkçe meali: Türkiye Musul ve Kerkük’e girebiliriz diyor. 1926 yılındaki Ankara Anlaşması’nın bu konuda kendisine hak tanıdığını söylüyor” diye yazmıştım.
Benim yazımdan bir gün sonra dün Türkiye basınında Ankara Anlaşması’nı vurgu yapılarak atılan manşetleri görünce şundan emin oldum.
Ankara, bağımsız bir Kürt devletinin ilanı halinde, 5 Haziran 1926 tarihinde Türkiye, Irak ve İngiltere arasında yapılan anlaşmayı temel alarak Musul ve Kerkük’e müdahale etmeye hazır.
Nitekim Erdoğan’ın, “Oralarda sadece Kürt nüfus yaşamıyor” diyerek, Türkmenlerin varlığına işaret etmesi de bu konuda önemli bir gösterge olarak karşımızda duruyor.
Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım dün verdiği son mesajda bugün yapılacak olan referanduma atıfta bulunarak, “Güney hudutlarındaki herhangi bir statü değişikliğini, herhangi bir şekilde yeni oluşumları, asla ve asla hoş görmeyiz. Bu referandum gayri meşrudur, yok hükmündedir' dedi.
Artık söz bitti. Herkes nefesini tuttu, neler olacağını izliyor.
Barzani yönetiminin bunca tepkiye rağmen nasıl direttiğini anlamayanlara hemen Tel Aviv yönetimini adres gösterelim.
İsrail tüm gücüyle bölgede ittifak yapabileceği bir Kürt devletini destekliyor. ABD’nin de “Şimdi sırası değil” türü utangaç yaklaşımlara karşı, Kürtleri askeri olarak desteklediği ortada.
Kısaca bugün bağımsızlık referandumu yapan Kuzey Irak yönetimi, Ortadoğu’da bombanın pimini çekti.
Bir asır sonra Ortadoğu’da sınırlar yeniden çizilirken, cehennem ateşi yeniden yakılıyor. O ateş bölgeyi yakıp kavururken, zarar görmeyen ülke, millet kalmaz. Bu ateş herkesi yakar. Bu böyle biline…

Bu haber 219 defa okunmuştur

:

:

:

: