Barzani inanmıyorsa Rumlara sorsun

Türkiye bir gece ansızın gelebilir!..
Türkiye bir gece ansızın gelebilir!..

Ortadoğu hiç bu kadar ısınmamıştı. Kuzey Irak’ta dün yapılan bağımsızlık referandumu boyunca öyle baş döndürücü bir trafik yaşandı ki, bölgede bir sıcak çatışma “an meselesi” desek yanlış olmaz.
Son olarak merkezi Irak ordusu, Türkiye sınırında Türkiye ile ortak tatbikata başlayacağını duyurdu. Ankara’dan yapılan, “Bundan sonra sadece merkezi Irak hükümetini muhatap alacağız” açıklamaları da bu işbirliğinin en açık göstergesi.
Genelkurmay internet sitesinde dün Türkiye’ye gelen Irak askerlerinin fotoğrafları yayınlandı. Belli ki Türkiye, Kuzey Irak’a bir askeri müdahale hazırlığı yaparken, uluslararası meşruiyet taşıması için bunu Bağdat yönetimiyle planlıyor.
Bağdat yönetiminin Kerkük’te askeri güç bulundurma kararı alması da Barzani’ye “Sen istemesen de buraya gireceğiz” mesajı veriyor.
Zaten birkaç gün önce de Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barzani’ye “Bu işten vazgeç, yoksa elindekileri de kaybedersin” diyerek, bu işareti veriyordu.
Nitekim dün referandumda oy verme işleminin hemen ardından Barzani ve ekibinin banka hesapları takibe alındı.
İran da Barzani yönetimiyle kara sınırını kapattı. Türkiye, İran, Irak ve Suriye dışında dünyaya çıkış şansı olmayan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, bu ısrarını nereye kadar sürdürecek, bekleyip göreceğiz.
Referandum sırasında oy kullanılırken tansiyonu düşürmeye çabalayan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin yaptığı “Referandum yarın bağımsızlık ilan edeceğimiz anlamına gelmiyor. Türkiye için asla tehdit değiliz. Referandum sadece sınırları belirlemek içindir” açıklamaları da Ankara tarafından yeterli görülmedi.
Bölgede Türkmen nüfus nedeniyle oldukça hassas olan Ankara, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun ağzından “Türkmen nüfusa bir saldırı olursa, askeri müdahalede bulunuruz” diyerek, blöf yapmadığını, elini açık oynadığını ortaya koydu.
Ama dün yapılan en kritik açıklama şüphesiz Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı “Bir gece ansızın gelebiliriz” sözleri oldu.
1974 harekatı öncesinde adada gerginlik doruk noktasındayken Rum radyosunda çalan 'Bekledim de gelmedin, hiç mi beni sevmedin…” şarkısına karşı, Bayrak Radyosu’nun çaldığı cevap niteliğindeki “Bir gece ansızın gelebilirim' şarkısı yine Türkiye siyasetinin diline düştü.
Kuzey Irak’ta referanduma giden Barzani’ye adeta kendine gelmesi için uyarıda bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Silopi'de boşuna silahlı kuvvetler gerekli adımları atmadı. Taviz yok. Hava kuvvetlerimiz aynı durumda. Sınırda giriş çıkış kapatılacak.. Böyle bir devlet oluşumuna izin vermeyiz, bir gece ansızın gelebiliriz' dedi.
Barzani tarihten ibret alarak, bu uyarıyı dikkate almalı. Rumlar da 74 öncesi Türkiye’nin “Bir gece ansızın gelebiliriz” şarkısını ciddiye almıyor, adada başına buyruk hareket ediyordu.
Sonrasında olanlar malum. Barzani sonrasında ne olduğunu merak ediyorsa, Rum liderlere bir telefon açsın, onlar çok iyi anlatır…
Gerçekten de Türkiye bir gece ansızın gelebilir.
Bunu da en iyi Rumlar bilir…
Bu haber 209 defa okunmuştur

:

:

:

: