Bu “mermer kafa” ile Kıbrıs sorunu çözülemez

Rum Savunma Bakanlığı, Yunan Askeri Mezarlığı’nda KKTC’den alındığı iddia edilen mermerlerin kullanılması konusunda araştırma başlattı.
Rum Savunma Bakanlığı, Yunan Askeri Mezarlığı’nda KKTC’den alındığı iddia edilen mermerlerin kullanılması konusunda araştırma başlattı.
Şaka değil, adamların¬ meselesi bu. Üstelik sözü edilen mermerlerin ciddi ciddi peşine düşüp, 2009 yılına kadar ulaşmışlar. “Casus mermerler” ile ilgili tam bir cadı avı başladı!
Rum Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis, Rum basınında çıkan demeçlerinde, sorumluların arandığını söylemiş.
Buna nasıl bir suç uyduracaklar, merak ediyorum. “Casus mermer”, ya da “işgalci mermer” mi diyecekler?
Ya da cezaları ne olacak. Mermeri KKTC’den alanları hapse atıp, mermerleri de kırdıktan sonra toprağa mı gömecekler?
Yoksa bütün Rum milletini o mermerlerin üstünden geçirip, intikamlarını doya doya mı alacaklar?
Şaka bir yana biz nasıl mermerlerin milliyetini araştıran bir yönetimle Kıbrıs meselesinin çözümünü konuşup, makul bir sonuca ulaşacağız?
Yaklaşık bir haftadır Amerika Birleşik Devletleri'nde temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs'ta artık diğer alternatifleri masaya koyma zamanının geldiğini söyledi.
ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerine de bu tespitini ileten Ertuğruloğlu, uzun zamandır tartışılan B Planı tartışmalarını yeniden açtırdı.
Maronitlere dönüş yolunun açan siyasi kararın ardından, Maraş’ın açılmasıyla ilgili tartışmalar bile Rum yönetimini tedirgin etmeye yetmişti.
Gerçekten de eğer çözüm olmayacaksa sonsuza kadar Maraş’ın kapalı tutulması da anlamsız olacaktır.
Rumlar Güney’den KKTC’ye geçen turistlerin ya da yıllar önce Güney’e buradan giden mermerlerin peşine düşeceğine, şuna karar vermek zorundalar.
Biz bu adayı Kıbrıslı Türklerle paylaşmaya, birlikte yönetmeye hazır mıyız? Bu sorunun cevabı için ne yazık ki iyimser tahminlerim yok.
KKTC’den gelen mermere tahammül edemeyen Rumlar, Kıbrıslı bir Türk’ün dönüşümlü başkanlıkta sırası geldiğinde ülkeyi yönetmesini nasıl içine sindirecek.
KKTC’den geldi diye mermeri istemeyen, Kıbrıslı Türk’ün Başkan olduğu bir Kıbrıs’a tahammül edebilir mi?
Bunlar çok can yakıcı sorular. Bu soruların cevabını vermeden Kıbrıs’ta çözüm yolunda ilerlemek, ne yazık ki mümkün görünmüyor.
Bu soruları hem Rumlar, hem de bizler kendimize sormalıyız.
Bu haber 237 defa okunmuştur

:

:

:

: