Saat kaosu

İşte yeniden nur topu bir krizimiz oldu. Türkiye’de Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, yaz saati uygulamasını sürekli hale getiren Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.
İşte yeniden nur topu bir krizimiz oldu. Türkiye’de Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, yaz saati uygulamasını sürekli hale getiren Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.
Dava Türkiye’de yaz saati uygulamasının yıl boyu sürdürülmesi nedeniyle kış aylarında çocuğunu gün ağarmadan okula göndermekten şikayetçi olan bir velinin başvurusu üzerine başlamıştı.
Bizde de uzun zamandır, sendikalar ile hükümet arasında yaz saati uygulaması nedeniyle bir gerilim yaşanıyordu. Hükümet yaz saati uygulamasını, bankacılık sistemi ve telekominikasyon altyapısındaki şartlar nedeniyle “Türkiye ile aynı olmak zorunda” diye savunurken, sendikalar buna şiddetle karşı çıkıyordu.
Fakat dün Türkiye’de Danıştay’ın verdiği kararla iş adeta arapsaçına döndü. Biz hangi saat diliminde kalacağız?
Adadan Dış Bakış’ta dün konuk ettiğim CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’a ilk olarak bu soruyu sordum. Erhürman özetle şunları söyledi: “Hükümet saatlerle ilgili karar alırken, referans noktası olarak bu ülkenin coğrafi konumunu, ülkedeki vatandaşların beklentilerini ve çocukların ihtiyaçlarını dikkate almalıydı. Ama siz Türkiye ile mutlak bir uyum olması gerektiğini savunuyorsanız şuna cevap vermelisiniz. Seçim nedeniyle geçmişte Türkiye yaz saati uygulamasını bir hafta ertelemiş, Türkiye ile KKTC bir hafta boyunca farklı saatleri kullanmıştı. Hiçbir sorun da çıkmamıştı. Üstelik bu karar nedeniyle hiçbir ön hazırlık yapılmamıştı. Bizim irademiz dışında bu mesele denendi. Biz bunu defalarca hükümete ilettik, sorduk. Ama tek bir cevap alamadık.”
Hükümeti çok sert eleştiren Erhürman, “Saatlerle ilgili bir karar alınırken bu ülkenin coğrafi konumu veya vatandaşlarının beklentilerine göre değil de Türkiye’ye göre karar alınırsa o zaman hükümete ihtiyaç yok. Biz oraya bakarak kendimizi idare ederiz” dedi.
“Türkiye Cumhuriyeti’nde Danıştay’ın aldığı bir karar, KKTC’de saatlerin nasıl uygulanacağına ilişkin bir soru işareti yarattıysa, bu bile başlı başına siyasi bir meseledir” diyen Erhürman, bir de örnek verdi. “Dört yaşındaki bir çocuk Kaleburnu’ndan Ziyamet’e okula gidiyor. Bir saat gidiyor, bir saat de geliyor. Bu çocuk kaçta kalkacak… “
Sokaktaki herkesin saatlerle ilgili uygulamaya ilişkin, “Türkiye’deki kararın ardından bizde ne olacak” diye sorduğu bir ortamda Erhürman’ın eleştirileri kayda değerdi.
Hükümet saat meselesinde gerekçeleriyle vatandaşı ikna edecek bir açıklama yapmalı. Türkiye’de Danıştay’ın aldığı kararla nasıl bir yol izleneceğini de bize açıklamalı.
Çünkü sokakta vatandaş birbirine soruyor. Türkiye’de yaz saati iptal edildi, bizim saat ne olacak?
Bu haber 211 defa okunmuştur

:

:

:

: