Kuzey Irak Lideri Barzani emperyalizmin tuzağında

Barzani tüm uyarılara aldırmayarak tüm komşu ülkelerin başta Türkiye’nin gayri meşru referandumu gerçekleştirdi, sonuç ne olursa olsun Türkiye tanımayacağını cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından en sert bir şekilde duyurdu.

Barzani tüm uyarılara aldırmayarak tüm komşu ülkelerin başta Türkiye’nin gayri meşru referandumu gerçekleştirdi, sonuç ne olursa olsun Türkiye tanımayacağını cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından en sert bir şekilde duyurdu. Rusya başkanı Putin ile kararlaştırılmış görüşme gerçekleşiyor, yazıyı hazırladığım şu sıralarda, merak ile açıklamaları bekleyeceğiz. Yasal Irak hükümeti ile ortak açıklamalar yapılıyor, ortak askeri tatbikat kuzey Irak sınırında devam ediyor. İran ile Suriye ve kuzey Irak konusunda ortak işbirliği devam ediyor.
Türkiye teröre geçit yok diyor, 1918 yılının özlemini dile getiren söz Erdoğan’ın ağzından dökülüyor “BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ” bu söz 1974 öncesi Kıbrıs olaylarında da söylenmişti. Bir gün sabahın erken saatlerinde de gerçekleşti, 20 Temmuz 1974.
Batı emperyal güçlerinin kabul etmekte zorlandığı şudur değerli okurlar Türkiye Ortadoğu da oyuncu değil artık oyun kurucudur. Barzani’yi referandum için kışkırtıp, Türkiye’ye meydan okumasına zemin hazırlayanlar sonunu da getirecektir, işler bölgede Barzani lehine gelişmiyor. Barzani yaşadığı Irak toprakları içerisinde aşiret düzeyinde bölücülük yaptığı artık çok ağızdan söyleniyor. Yalınızca coğrafik konuma baktığımız zaman Barzani’nin ne kadar yalınız olduğunu net olarak görüyoruz. Türkmen ve Arap halklarını yok sayarak terör örgütleri ile işbirliği içerisinde ayrılık adımları atarak yalınız kalıyor. Diğer halklarında haklarını kardeş ve dost ülkeler mutlaka koruyacaktır, başta Türkiye olmak üzere.
Türkiye’nin, Musul ve Kerkük de tarihten gelen mülk hakları vardır, 1926 Ankara anlaşması da bir sigorta gibi duruyor. Müdahale hakkı var mı bu anlaşmada, olmasa bile eğer Türkiye, bir güç birliği oluşturduğu zaman müdahaleyi de gerçekleştirebilir, o bölgede yaşayan Kürt halkı da dahil olmak üzere kardeş halklardır.
Türkiye’nin politikası Irak devletinin bütünlüğüdür, İsrail devletinin yüzlerce kilometre uzaktan yürütmeye çalıştığı bölücülük faaliyetleri sonuç vermeyecektir, Türkiye güçlü lideri cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte, bölgede bölücülük yapılanmasına izin vermeyeceğini herkesin anlaması gerekiyor.
Türkiye son on yılda bölgede oyun kurucu bir güce ulaşmıştır, bölge istikrarını bozacak terör faaliyetlerine asla izin vermeyeceğini her gün söylüyor. Barzani kime güveniyor, tuzağa düştüğünü anladığı gün iş işten geçmiş olacak.
Bu haber 678 defa okunmuştur

:

:

:

: