Aysan abla...

'Organ bağışı, bir insanın organlarının bir kısmının veya tamamının, henüz sağlıklı iken, beyin ölümünün ardından başka insanlarda yararlanılmak üzere bağışlanmasıdır.
'Organ bağışı, bir insanın organlarının bir kısmının veya tamamının, henüz sağlıklı iken, beyin ölümünün ardından başka insanlarda yararlanılmak üzere bağışlanmasıdır.

Organ bağışının, kan naklinden farkı yoktur. Hayat kurtarma anlamında, sağlıklı olan her organ bağışlanabilir'.

Organ bağışı önemli, yukarı da kısaca bir bilgi özeti yaptım.

Daha önce de konuyla ilgili bir yazı kaleme almıştım;

'Çok uzun zamandır tanıdığım, yaşadığım yerde, yıllarca küçük bir bakkal dükkânı çalıştırmış ve sağlık sorunları nedeniyle artık emekliye ayrılmış, bir büyüğümün yeniden hayata dönmesinin bende bıraktığı etki, bu günkü yazıma ilham oldu.

Rahatsızlığın adı böbrek yetmezliği. Birçok insan bu konudan dolayı önemli sıkıntılar yaşıyor. İnsan vücudunda normalde iki böbrek organı var. Böbreğin vücudumuz için önemi büyük. Vücuttaki zararlı maddelerin dışa atılmasından, kan basıncının düzenlenmesine ve sağlıklı bir kemik yapısının oluşmasına kadar böbreklerimizin birçok hayati görevi vardır.

Yazıma ilham olan ve böbrek rahatsızlığından dolayı uzun bir süre ciddi sıkıntılar çeken bir insan, iki böbreği de iflas edince kendisine uygun böbrek bulunması için çok beklemedi.

Çünkü şanslıydı. Kırk yıllık eşinin böbreği kendisine uygun bulunmuştu. Ameliyat gerçekleşti ve eşinin bir böbreği bu insana nakledildi.

Şu an için sağlıklı ve kendisine bir böbreğini vererek adeta can veren eşiyle, çocukları ve torunlarıyla huzurlu bir hayata yeniden merhaba dedi. Peki, bu denli şanslı olmayan insanlar, böbrek veya başka rahatsızlığı olan, hayatı cehenneme dönmüş ve uygun organ bulunması için gün sayan insanlar, onlar için ne zaman güzel haberler gelecek?'

Neden bu yazıya ve daha önce yazdığım yazıdan örnek vermeye gerek duydum.

Aysan abla, Aysan Kaya, Alayköy'de yaşamış, üzerimizde emeği, hakkı çok olan ablamız.

Alayköy Belediyesi eski Belediye Başkanı Hüseyin Kaya'nın eşi ve söylediğim gibi en kötü, sağlık açısından en zorda olduğumuz zamanlarda benim ve ailemin üzerinde emeği ve hakkı olan Aysan ablamız.

Sözün bittiği yer, ansızın rahatsızlandı ve kaybettik.

Eminim ki aynı düşünceleri paylaştığım birçok insan vardır.

Aysan ablamızı kaybettik, ama Aysan abla giderken başkalarının yaşamına da katkı koydu.

Organları bağışlandı;

'Geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden Alayköylü 55 yaşındaki Aysan Kaya'nın organları üç kişiye hayat veriyor.
Beyin ölümü gerçekleşen Aysan Kaya'nın ailesinin organlarını bağışlama kararı almasıyla, yıllardır diyaliz tedavisi gören böbrek hastaları Turan Kemaloğulları ve Figen Kombos, Kaya'nın böbrekleri sayesinde bu eziyetli işlemden kurtuldu.
Kaya'nın karaciğeri organ bekleyen bir hastaya nakledilmek üzere Türkiye'ye gönderilirken, bağışlanan organları arasında yer alan kalbi ise nakil için uygun bulunmadı.'
Üç kişinin hayatı kurtuldu.

Ülkemizde, sağlık konusunda onca olumsuzluğa rağmen, başta böbrek olmak üzere ciddi sayıda organ nakli yapıldı.

Yapılmaya devam ediyor.

Çok önemli adımlar atıldı, bunları da görmek gerek.

Evet, Aysan abla artık yok, ama yaşam verdiği insanlar var.

Bu haber 813 defa okunmuştur
  • Ümmühan Duman - 09.07.2018 Rahmetli Aysan Hanımın karaciğeri babama nakledildi şükür sağlığına kavuştu ben ve ailem Rahmetli Aysan Hanıma Allahtan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.Kendilerine minnettarız gösterdikleri bu örnek davranıştan dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.Bu nakilden sonra yıllardır hasta olan babam şu anda sağlıklı bir hayata kavustu,organ naklinin onemini yaşayarak öğrendik buradan herkese önemle rica ediyorum lütfen organlarımızı bağışlayalım arkamızda güzel hayatlar bırakalım.

:

:

:

: