Seçim tarihi hükümeti böldü

Bir gün arayla seçim tarihi konusunda peş peşe yapılan iki açıklama hükümet ortakları arasındaki derin bir görüş ayrılığını ortaya çıkardı.

Bir gün arayla seçim tarihi konusunda peş peşe yapılan iki açıklama, hükümet ortakları arasında derin bir görüş ayrılığı olduğunu ortaya çıkardı.
Önce Başbakan Özgürgün, Demokrat Parti’nin, Genel Seçimlerin 15 Nisan 2018’de yapılması önerisine destek verdiğini söyleyerek, “15 Nisan seçim tarihi olarak gözüküyor” dedi.
Hemen bir gün sonra Başbakan Yardımcısı ve DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, seçimin Nisan 2018’de yapılması konusunda herhangi bir karar almadıklarını, bu konuda hükümet ortaklarının görüşmelerinin devam ettiğini söyledi. “Tarihin ne olacağını tartışacağız, seçim kararı, seçime gidilecek tarihten doksan gün önce alınır” diye eklemeyi de ihmal etmedi.
Hükümetin iki ortağı arasında seçim tarihiyle ilgili anlaşmazlık bu ifadelerle gün yüzüne çıkarken, dün Adadan Dış Bakış’ta konuk ettiğim UBP Milletvekili Ersin Tatar’a, ne düşündüğünü sordum.
Eski Maliye Bakanı Tatar, özetle şunları söyledi:
“Seçim için bize çağrı yapıldığında sayın Başbakan hodri meydan demişti. Şubat ayında yapılan bu açıklamanın ardından oturulup konuşuldu. Nisan 2018 tarihinde uzlaşıldı. Sayın Denktaş’ın da bu yönde demeçleri vardı. Bu tarihle ilgili uzlaşmayı içeren öneri Meclis’e gitti. Orada komitede duruyor. Karara bağlanmadı çünkü karara bağlanırsa seçim yasakları da dahil bir takım kısıtlamalar başlar. UBP 15 Nisan’a kilitlendi.
Ama iki gündür bir takım haberler yayılıyor. Sayın Serdar Denktaş ve Demokrat Parti seçimin temmuz ayında, belediye seçimlerinden sonra yapılmasını istiyor. Bizim partide Türkiye kökenli birçok insan var. Bize oy verenler temmuz ayında yaylaya gider, tatile giderler. Sandık başlarına getirmek zordur. 2013 yılında temmuz ayında İrsen Küçük başbakanlığında seçime gittiğimizde en az iki milletvekili bu nedenlerden dolayı kaybetmiştik. Gerek İskele’de, gerekse Girne’de yaşayan seçmenlerimizden çok tepki gördük. Uçak biletlerinin bu fiyatlarda olduğu bir dönemde seçmenimiz Türkiye’ye gittiği için oradan gelip oy veremez.”
Bu tespitlerin ardından “UBP’nin temmuz ayına ilişkin yaklaşımı nasıl” diye sorduğum Tatar, şöyle devam etti:
“UBP temmuz ayında bir seçimi hoş görmez. Bir sıkıntı olduğunu ben de görüyorum. Nisan ayında seçim yapılması konusunda uzlaşılmıştı. Serdar Bey, temmuz ayında ısrar ederse bir sıkıntı olur. Neticede bir koalisyon hükümetidir. Böyle bir ortamda sizin ben öyle dedim, böyle dedim diye vazgeçme hakkınız olamaz. Çünkü hükümetteki büyük ortağınız o anlayışı sizden bekler. Çünkü kendi tabanına, kendi seçmenine 15 Nisan tarihini vermiştir. Bu aşamada Serdar Denktaş ve DP böyle istedi diye tarih değişirse, UBP tabanı bundan rahatsızlık duyar”
Üç aylık fark için neden böyle bir tartışmaya girildiğine ilişkin soruma ise Ersin Tatar, “Belediye seçimlerindeki başarıyla DP’nin seçime gitmek isteyebileceğini” söylemekle yetindi.
Meclis’in açıldığı ilk hafta yapılan tartışmalara bakılırsa memleket çoktan seçim sathı mahalline girdi bile. Hükümetin üç ay daha sürmesini isteyen DP ve Serdar Denktaş’ın görüşlerinin aksine ben de Başbakan Özgürgün’ün açıkladığı Nisan 2018 tarihinden geri adım atmayacağını düşünüyorum. Sayın Tatar’ın dediği gibi, UBP tabanı Nisan 2018’e kilitlendi. Bu tarihten geri adım atılması, Başbakan’ın verdiği sözü yemesi gibi algılanır.

Bu haber 228 defa okunmuştur

:

:

:

: