KURŞUN GİBİ SÖZLER

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın kendisine yönelik eleştirilerine “Ayağımıza değil, beynimize kurşun sıkan, Kıbrıslı Türklerin beynine kurşun sıkan sizsiniz Sayın Cumhurbaşkanı…” ifadeleriyle yanıt verdi
Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın kendisine yönelik eleştirilerine “Ayağımıza değil, beynimize kurşun sıkan, Kıbrıslı Türklerin beynine kurşun sıkan sizsiniz Sayın Cumhurbaşkanı…” ifadeleriyle yanıt verdi

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu dün düzenlediği basın toplantısında, son günlerde yaptığı açıklamalar nedeniyle kendisine yönelik eleştirileri yanıtladı. Bakanlıkta yer alan basın toplantısında, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de hazır bulundu. Bir süredir Kıbrıs konusunda sürdürülen görüşmelerin bir neticeye varamaması halinde, Kıbrıs Türk halkının önünde ne gibi seçenekler olduğu konusunu gündeme taşıdığını ifade eden Ertuğruloğlu, bu konuda 5-6 seçenek sıraladığını anımsattı. Bugün aylar öncesinde sıraladığı seçenekler arasında yer alan “özerk cumhuriyet ilişkisi” konusunun, sanki ilk defa dile getirilmiş gibi, bu seçeneğin tek bir seçenek olarak ortaya atılmış gibi çarpıtıldığını söyleyen Ertuğruloğlu, “Bizleri yıpratma amacıyla bir kampanya sürdürülüyor” dedi

“BEN HADDİMİ BİLİRİM, AYAKLARIM YERE BASAR”

Sıraladığı 5-6 seçenekten kendisinin tercihinin, KKTC’nin tanınması olduğunu vurgulayan Ertuğruloğlu, şöyle devam etti: “Gerek KKTC’de, gerekse yabancı ülkelerde bu konuyu her gündeme getirdiğimde bunun yanlış algılanmaması gerektiğini, bu söylediklerimin hükümetin bir çalışması sonucu ortaya çıkan değerlendirmeler olmadığını, bunların tamamen benim kişisel görüşüm olduğunu hep söyledim. Bugün gündeme getirilen eleştirilerden bir tanesi, kendi kişisel görüşlerini sanki Kıbrıs Türk halkını bağlayıcıymış gibi satmaya çalıştığı yönünde görüşler var. Tümüyle reddederim. Kıbrıs Türk halkının ne tercih yapacağı, gün gele tahmin ederim bir referandumla ortaya zaten çıkacaktır. Ben haddimi bilirim, ayaklarım yere basar.”

RUM VE MARONİTLERE YAPILAN YARDIMLAR

1 Ekim’den itibaren Rum ve Maronitlere güneyden BM konvoylarıyla gönderilen yardımlardan vergi alınması konusuna da açıklık getiren Bakan Tahsin Ertuğruloğlu, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın konuyla ilgili yaptığı açıklamaları eleştirdi. Ertuğruloğlu şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı Akıncı, konuyu tamamen saptırarak, çok da samimiyetten yoksun bir şekilde ve hükümetin kendisini kaale almadığı türünden bir sitemle maalesef kamuoyunu yanıltmaya çalıştı. Siz Sayın Cumhurbaşkanı Cenevre’de Rum tarafına harita verirken hükümetinizi ne kadar saydınız. Bugün hâlâ KKTC hükümeti Sayın Cumhurbaşkanın verdiği haritayı bilmemektedir. Sayın Cumhurbaşkanı bu haritayı kimlere hazırlattı, devletin bürokratlarına hazırlattı ve devletin hükümetinin bunlardan haberi yok. Bizler de kendisine Cenevre’de ‘haritayı vermeyin’ diye talepte bulunmuş olmamıza rağmen. Bu onun karşılığı olan bir olay değildir ama Sayın Cumhurbaşkanın samimiyetsizliğini örneklemek adına bunu söylüyorum.”

“RUMLARIN ‘İŞGAL’ EDEBİYATINA KATKI KOYAN BİR EYLEM”

Bu konvoyların hiçbir şekilde gereğinin kalmadığını, Rumların “işgal” edebiyatına katkı koyan bir eylem olduğunu, Rumların Kuzey’de yaşayan Rum halkını Kıbrıs Cumhuriyeti’nin işgal altındaki topraklarında yaşayan tutsaklar politikasını körüklemek adına istismar edildiğinin Bakanlar Kurulu’nda görüşüldüğünü ifade eden Dışişleri Bakanı Ertuğruoğlu, bunun sonlandırılması, sonlandırılmayacaksa da gelecek malzemelerden gümrük talep edilmesi kararı verildiğini söyledi.

“İYİ NİYET GÖSTERGESİ OLARAK SÜRECİ 1 AY ERTELEDİK”

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, bundan sonra gelişen süreci aktararak, 23 Ağustos tarihinde ilgili BM yetkilileriyle yemek yendiğini ve yemekte konun tekrar aktarıldığını, 1 Eylül’den itibaren uygulanacak kararı ise iyi niyet göstergesi olarak, New York görüşmelerinden sonrasına, 1 Ekim’e ertelediklerini belirtti.

“KIBRIS TÜRKÜ’NÜN BEYNİNE KURŞUN SIKAN KENDİSİ…”

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, “ayağımıza kurşun sıkıyoruz” ifadelerini de eleştiren Tahsin Ertuğruloğlu, şöyle konuştu: “Esas Kıbrıs Türk halkını zora sokan ve belki de telafisi mümkün olamayan hatalar yapan kendisinden başkası değildir. Müzakere sürecinde Kıbrıs Türkü’nün ne kadar risk altına aldığından haberi yoktur. Çözümcü olacağım diye Kıbrıs Türkünü Rum’un insafına terk edecek noktalara gittiğinin herhalde farkında değildir. Farkındaysa da yapıyor daha da kötü. Bizi ayağımıza kurşun sıkan kararlar almakla suçlayan Sayın Cumhurbaşkanı, aslında Kıbrıs Türkü’nün beynine kurşun sıkan kişinin kendisi olduğunu bilmesi gerekir.” Bakan Ertuğruloğlu, 2006 yılındaki parlamento seçimlerinde, seçmen olmak için Güney Kıbrıs’a başvuran 78 kişiden birinin de Cumhurbaşkanı Akıncı olduğunu belirterek, bu durumu eleştirdi. “Bu ne demektir? ‘Ben KKTC’nin varlığına inanmıyorum. Ben Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşıyım, oradaki seçimlerde oy kullanmak istiyorum’ demektir” şeklinde konuşan Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, “Güney Kıbrıs’taki seçimlerde seçmen olma niyeti olan birinin KKTC’ye sahip çıkma diye misyonu olabilir mi? İşte o yüzden müzakerelerde bizi olabildiğince zora sokan kararlar alıp Rum tarafına fazlasıyla tavizler veren ve buna rağmen yine Rumlara bir anlaşma sağlayamayan Sayın Akıncı, bana ayağınıza kurşun sıkan bakan diye hitap edebilir mi? Sen bizim beynimize kurşun sıkıyorsun Sayın Akıncı, Kıbrıs Türkü’nün beynine kurşun sıkıyorsun” dedi.

“BEN VURURUZ DEMEDİM, GEREKİRSE VURULUR DEDİM. KARARLILIĞIMIZI GÖSTERMEK ZORUNDAYIZ”

Geçtiğimiz günlerde “Vururuz” diye yaptığı açıklamalara da değinen Ertuğruloğlu, “Ben ‘vururuz’ diye bir ifade kullanmadım. Düşünce kuruluşundaki yuvarlak masa toplantısında Kıbrıs konusunun çeşitli boyutları tartışıldı ve enerji konusu da gündeme geldi. Ertuğruloğlu: “Ben vururuz demedim, gerekirse vurulur dedim. Kararlılığımızı gösterme adına. Kararlılığımızı göstermek zorundayız, bu işin şakası yoktur. Reel politika algısı olmayan insanların Kıbrıs Türk halkının bu coğrafyadaki mücadelesinde Doğu Akdeniz’in bu köşesindeki mücadelesinde, reel politikası algısı olmayan insanların söz sahibi olması kadar Kıbrıs Türkü’nün şanssızlığı yoktur.”

'KKTC Dışişleri Bakanlığı makamını işgal eden bir zat'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’na “Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya yönelik seviyesiz bir üslup kullanma” eleştirisinde bulundu. Burcu, bu davranışların yeni olmadığını ancak Cumhurbaşkanı Akıncı’nın gördüğü yanlış icraatları bundan böyle de açıkça ifade etmeyi sürdüreceğini belirtti. Burcu, konuyla ilgili sorulara yanıtında şunları söyledi: “Dışişleri Bakanı Sayın Tahsin Ertuğruloğlu, düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı’ya yönelik seviyesiz bir üslup kullanmıştır. Sayın Ertuğruloğlu’nun alışkanlık haline getirdiği, kabul edilmesi olanaksız bu davranışları yeni değildir. KKTC Dışişleri Bakanlığı makamını işgal eden bir zatın bu tür söylemleri yapılan yanlışı ortadan kaldırmadığı gibi, Kıbrıs Türkü’nün çıkarlarına da terstir. Sayın Dışişleri Bakanı’nın bunu anlamamaktaki ısrarı ise büyük talihsizliktir.
Bu haber 281 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER