Sütten ağzı yanan Türkiye İdlib’e üfleyerek yaklaşıyor

Türkiye Fırat Kalkanı Operasyonu’nun ardından belli ki İdlib’de de tüm askeri gücüyle yer alarak Ortadoğu’da inisiyatifi elinden bırakmak istemiyor.
Türkiye Fırat Kalkanı Operasyonu’nun ardından belli ki İdlib’de de tüm askeri gücüyle yer alarak Ortadoğu’da inisiyatifi elinden bırakmak istemiyor.
Çünkü yıllardır sınırının hemen yanı başındaki meselelere kayıtsız kalan anavatan, daha sonra sınırları içinde büyüyen teröre karşı ne yazık ki güçlü bir mücadele yürütemedi.
Bunun en önemli örneği PKK’nın yıllarca Irak ve Suriye’de kendisine hareket alanı bulup, Türkiye ile mücadele gücünü hiç yitirmemesidir.
Ne yazık ki ABD’nin ve dünyanın egemen güçlerinin bölgedeki stratejik çıkarları karşısında Kobani’de yeterince güçlü duramayan Ankara, şu an ileride olası bir Kürt devletinin çekirdeği ile karşı karşıya.
Üstelik bu devlet açık açık PKK ile organik bağ içinde olacak. Bir başka ifadeyle bir terör örgütü, belki de ilk kez dünya üzerinde bir devlete sahip olacak.
Ne yazık ki çok değil, 3 yıl önce Kobani romantizmi altında bu oluşumun değirmenine istemeye istemeye de olsa su taşıyan Türkiye, hatasının farkına vardı.
Kobani’de yaptığı hataları şimdi İdlib’de tekrarlamak istemiyor.
Türkiye sınırına kuş uçuşu 34 kilometre mesafede bulunan İdlib Türkiye için hayati öneme sahip.
Çünkü bu kent, Irak’tan Akdeniz’e bir koridor hedefleyen YPG’nin önündeki en büyük engel.
Türk askeri İdlib’de muhalefin bölgesinde 14 noktaya konuşlanacak. Fırat Kalkanı’nda olduğu gibi Özgür Suriye Ordusu’na destek verecek.
Hedef, bu kentin PKK’nın Suriye kolu YPG’nin eline geçmesini önlemek.
Nitekim Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün İdlib operasyonuyla ilgili açıklamalarda bulunurken, Afrin’den Akdeniz’e uzanan terör koridoruna asla izin verilmeyeceğinin altını çizdi.
“Eğer biz buna müsaade edersek yeni bir Kobani yaşarız, kusura bakmasınlar. Biz yeni bir Kobani yaşamak istemiyoruz ve bunu yaşatmayacağız' diyen Erdoğan, Türkiye’nin kararlılığın dünyaya ilan etti.
Bu operasyonu neden yapmak zorunda olduğumuzu da, “Terör saldırılarını kendi topraklarımızda karşılamak yerine kaynağında çözme stratejisini adım adım hayata geçiriyoruz” diye açıkladı.
Yani Fırat Kalkanı ile başlayan süreç şimdi İdlib Operasyonu’yla sürecek.
Türkiye üç yıl önce Kobani’de yaptığı hataları bugün İdlib’de tekrarlamayacak.
Bir başka ifadeyle Kobani’de sütten ağzı yanan Türkiye, İdlib’de yoğurdu üfleyerek yiyecek.
Anavatanın kendi topraklarında yıllardır süren terörü yenmek için bu yoldan geri dönmesine imkan yok.

Bu haber 708 defa okunmuştur

:

:

:

: