Olmadın Sayın Akıncı

Çağdaş demokrasiyi benimseyen her lider eleştirilere de açık olmak zorundadır.

Çağdaş demokrasiyi benimseyen her lider eleştirilere de açık olmak zorundadır. KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs müzakere sürecinde yapılan hataları sıralayarak basın aracılığı ile halkımıza düşüncelerini aktardı. Harita ile verilecek olan toprak miktarını Akıncı’nın BM vermesini çok ciddi bir hata olarak değerlendirdi. “halkın beynine kurşun sıkıldı” terimini kullanarak, ciddi bir uyarı yaptı.
Akıncı adına atanmış sözcüsü Barış Burcu, seçilmiş milletvekili bakana “işgal” ettiği makam diye bahsetti. “İşgal” kelimesini Rum’lar kullanıyor, bu kadar ortak çalışmalarından olacak Burcu onlara özenerek “işgal” kelimesini kullanarak, KKTC yok sayacak anlamların çıkmasına neden oluyor. Devlet adamı duygusal olmaz, nefret ve kin ile cevap vermez, yalınız halkının haklarını savunur.
Ben Cumhurbaşkan’lığı seçimlerinde halkımızın kayıtlı seçmen sayısına göre Akıncı’nın aldığı oy oranlarını ilk kez yazıyorum.
1.tur; 176.918 kayıtlı seçmen, aldığı oy oranı % 18. Oy sayısı 31.845
2.tur; 176918 kayıtlı seçmen, aldığı oy oranı %37. Oy sayısı 65.460
Bu oran ve sayıları neden yazdım, demokrasiye saygımız var bu seçimdir. Ancak Kıbrıs sorunun da ki çözüm şekli doğmamış çocuklarımızı dahi ilgilendiriyor. Çözü diye diye Anastasiadise verilmedik taviz kalmadı, halk bunu sokakta konuşuyor, ondan dolayı oyları ve oranları hatırlatmak istedim. Akıncı’ya oy verdikleri için pişman olan insanları da yazmıyorum.
Burcu’nun bu şekildeki saldırı ve aşağılamaları ilk kez olmuş değildir, alışkanlık gibi oldu kullandığı dilde diplomasi dili değildir. Akıncı bu konuşmalar KKTC halkına zarar veriyor dedi, halkımızın mülkiyet ile ortaya koyduğunuz çözüm şeklinde etkilenmeyecek Kıbrıs Türk’ü kalmadı, halk tepkili. Sayın Cumhurbaşkanım size bir önerim var haritayı sunduğunuz bölgelerini terk edecek olan üç köyümüzü ziyaret edin, Güneşköy, Gaziköy ve Akdoğan. Halkımıza o bölgeleri Rum tarafına niye verdiğinizi anlatın, göç edecekleri zaman da hayatlarını nerede ve hangi para ile yeniden kuracaklarını lütfen anlatın, o zaman konuşur sözcünüz.
KKTC Başbakanı sayın Hüseyin Özgürgün’ün, bakana yapılan bu saygısızlığa tepki göstermesini beklerim. Bu saygısızlık devleti hiçe saymaktır, KKTC hükümetini yok saymak gibi bir davranıştır.

Bu haber 1076 defa okunmuştur

:

:

:

: