Maraş’ın tapusu kimde?

Kapalı Maraş ile ilgili yapılan tartışmalarda en can alıcı iddia, Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nden geldi.
Kapalı Maraş ile ilgili yapılan tartışmalarda en can alıcı iddia, Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nden geldi.
Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, ellerinde bulunan tapulara göre, Kapalı Maraş’ın üç vakfa ait olduğunu vurgulayarak, “Bu vakıflar Lala Mustafa Paşa Vakfı, Abdullah Paşa Vakfı ve Bilal Ağa Vakfıdır. Kapalı Maraş yüzde yüz vakıf malıdır” diyor.
O kadar iddialı sözler ki, Prof. Benter bu açıklamanın altını, “1571’den 1974’e kadar bütün vakıf mallarının incelemesini yaptık. 2 bin 443 kütük defteri, 13 bin dosya ve 8 milyon belgeyi inceledik. Bu incelemelerden çıkardığımız 20 milyon veriyi bilgisayar ortamına girdik” sözleriyle dolduruyor.
1878 yılında Kıbrıs Osmanlılar tarafından İngilizlere kiralandığında, İngilizlerin vakıf mallarını, vakıf kanununa göre idare edeceklerine dair imza attığını anlatan Benter, “Bu kanunlara göre, vakıf malları herhangi bir nedenden dolayı başka birinin üzerine devredilemez, hediye edilemez, hibe edilemez hükmü vardır” dedi.
Benter’e göre, İngilizlerin bu kanunları kabul ettiklerine dair 1878 yılında Osmanlı ile yaptıkları anlaşma, Lozan’da, hatta 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti kurulurken de aynen benimsendi. Hepsinde de vakıf mallarının, vakıf kanununa göre korunacağı kabul edildi.
Dolayısıyla Benter’in anlatımlarına göre Maraş’ın tümü vakıf malı olarak görünüyor.
Peki bu iddiaların uluslararası kamuoyunda geçerliliği ne?
Ya da biz bu tezi, bugüne kadar neden hiç seslendirmedik, güçlü bir şekilde arkasında durmadık.
Eğer Vakıflar İdaresi’nin bu tezi, Kapalı Maraş’ın açılmasıyla ilgili tartışmalarda kullanılacaksa, elbette sözü edilen belgeler gün ışığına çıkarılmalı ve uluslararası kamuoyuna anlatılmalıdır.
Burada hedef Rumlardan ziyade Lozan’da masaya oturduğumuz, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşunda da garantör olarak yer alan İngilizler olmalıdır.
Rumların böyle bir iddiayı kabul etmeleri mümkün olmadığına göre, uluslararası arenada İngiltere’nin tanıklığına başvurulabilir.
Eminim şimdi siz, “İşimiz İngilizlere kaldıysa yandık” diyorsunuz…
Ama geçtiğimiz günlerde Eski İngiliz Dışişleri Bakanı Jack Straw’un Kıbrıs’la ilgili yaptığı açıklamalar, İngiliz siyasetinin Kıbrıs’ta bir değişime gitmeye çabaladığının sinyali olarak algılanmalıdır.
Sözü özü, Maraş’ın tapusu kimde ortaya çıkarılmalı. Tapu Vakıflar’da ise bu tez uluslararası toplumda seslendirmeli. Bu haliyle çürümeye terk edilen Kapalı Maraş’ı açmak için derhal seferber olmalıyız.
“Zor, imkansız, yapamazsınız” diyenlere, “Bu haliyle sonsuza kadar gider mi” diye soruyorum.
Bu soruya verilecek cevap, KKTC’nin yürüyüş yönünü de bize gösterecektir.
Bu haber 281 defa okunmuştur

:

:

:

: