CTP o dönem mi, bugün mü doğruyu yapıyor?

Dönemin Başbakanı Ömer Kalyoncu, Ercan Havalimanı kontrolörlük konusuyla ilgili yayınlanan Ombudsman raporu için;
Dönemin Başbakanı Ömer Kalyoncu, Ercan Havalimanı kontrolörlük konusuyla ilgili yayınlanan Ombudsman raporu için;
'Ombudsman'ın bu konuda bir çıkışı oldu. Bu çıkışa karşı da bazı karşılıklı açıklamalar var. Herkes de bu konuya bir şekilde taraf oldu. İşe 'taraflar' gibi bakmaya başladı.
Bu konu gündeme geldiğinde bir açıklama yaptım. Ve sorun böyle çözülmez, aslında (Ombudsman) hükümete bir yazı yazılmalıydı, kamuoyu önünde bu konunun tartışılması bizi rahatsız etmez ama usulüne uygun yapılması gerekir demiştim. Bunun üzerine de 'Başbakan Ombudsman'a karşıdır' denilmişti.
Halbuki cümlemin devamında 'açıklıktan ve şeffaflıktan yanayız' da demiştim. Hiçbir şekilde devletin bir kuruşunun yanlış bir biçimde harcanmasını istemiyoruz.
Yanlışlıklar yapılmaz mı, yapılabilir. Biz de konuyu hükümet olarak devletin hukukçularıyla görüşmekteyiz. Konu sonuçlandığı zaman kamuoyuyla da paylaşacağız. Çoğu konuda herkesin emin olması gerekir'.
Dönemin CTP-BG Genel Başkanı Mehmet Ali Talat;
'Usul açısından söylüyorum, Dizdarlı'nın muhalefet partisi gibi basına açıklaması bana da garip geldi. Emine Hanım'ın bu işi yapabileceğini düşünmüştüm. Mecliste de destek olmuştuk'.
Ercan Havalimanı kontrolörlük konusu gündeme geldiğinde CTP ile UBP hükümet ortağı idi.
Dönemin CTP Başkanı Mehmet Ali Talat ve hükümetin Başbakanı Ömer Kalyoncu'nun konuyla ilgili yaklaşımları özetle bu şekildeydi.
Geçtiğimiz Pazartesi günü Meclis yoğundu, gündemde Ercan olayı vardı.
CTP Başkanı Tufan Erhürman, dönemin Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu'na yüklendi;
'Tahsin Ertuğruloğlu buradan az önce dedi ki 'ben Merkezi İhale Komisyonu aracılığıyla yapmadım ama ihale yaptım'. Bizim hukukumuzda sözlü ihale yapma gibi bir yöntem yok. 17 Şubat 2017 tarihli Meclis tutanağından Ertuğruloğlu'nun söylediklerini hatırlatalım:
Bir hukukçu göndermişler kendisine yardımcı olsun diye. İmza aşamasında öğrenmiş ki o hukukçu kontrollük hizmetini vermek üzere anlaşmayı imzalayacağı şirketin ortağı çıkmış. Ertuğruloğlu bunu imza günü fark ediyor. Yine Ertuğruloğlu kendi ağzından komitede aktardı. Üç tane arkadaşına sormuş bunlardan isim almış bu isimlerin içinden birini seçmiş. O kişinin ortağı olan bir hukukçu da önceden kendisine yardımcı olmak için buraya gelmiş ama o kişinin ortak olduğunu bilmiyormuş.
Şimdi ben MİK aracılığıyla ihale yapmadım ama ihale yaptım dediğiniz bu mu? İnanılır gibi değil. Türkiye Başbakanlığı tarafından hukukçu gönderildi diyorsunuz ve o kişinin ortak olduğunu son anda öğrendiğinizi söylüyorsunuz. Bunu öğrenmenize rağmen neden imzalıyorsunuz? Devletin çıkarlarını dikkate almadığınız, ciddiyetsizliğiniz ortada.
Mahkemeye dava açıp Ercan'ı alan şirket tazminat istedi. Dava kapatılsın diye şirketle bir anlaşma yapıldı, sözleşme dört yıl daha uzatıldı. Aynı zamanda şirket Ertuğruloğlu'nun kontrolörlük hizmeti için istediği paranın iki taksidini ödedi.
Şirket bu iki taksiti de geri alacağını söyledi. Kemal Dürüst kalan iki taksiti ödettirmekten de vazgeçti. Sadece dört yılı uzatmak değil kontrolörlük hizmetinin iki taksidinden de vazgeçtiler. Sizin bakanlar kurulunuz sizin devleti zarara soktuğunuzu söylüyor ve sözleşmeyi dört yıl uzatma kararı alıyor ve iki taksitten de vazgeçiyor. Siz ise Bakanlar Kurulu'nun devleti zarara uğrattığını söylüyorsunuz. Devleti zarara uğrattılarsa sizin bu bakanlar kurulunda işiniz ne?'
Bu konu aylarca konuşuldu, yazıldı, çizildi.
Ombudsman raporu günlerce tartışıldı, eleştirildi, siyasi malzeme yapıldı.
Belli ki ortada yanlışlar var.
Dönemin CTP yönetimi konunun üzerine 'hassasiyetle' gitmedi.
Belki de sebep hükümet ortağı olmaktı.
Bugün CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman konuyu gündemde tutuyor.
Elbette işin doğrusu ortaya çıkmalı, çıkarılmalı.
Mesele şu;
Neden zamanında aynı duruş sergilenmedi?
CTP o dönem mi, bugün mü doğruyu yapıyor?
Konuyu bugün takip ederek, geçmişte hata yaptığını kabulleniyor mu?
Ve bundan sonrasında konuyu nerelere taşıyacak?
Bu haber 566 defa okunmuştur

:

:

:

: