Türkiye Dışişleri Bakanlığı açıklamasın da BM Kıbrıs raporu eleştirildi

BM Kıbrıs raporu özellikle Crans Montana da çöken müzakerelere atıfta bulundu, en son gelinen durum Rum yanlısı bir değerlendirme ile açıklandı.

BM Kıbrıs raporu özellikle Crans Montana da çöken müzakerelere atıfta bulundu, en son gelinen durum Rum yanlısı bir değerlendirme ile açıklandı. Açıklamadan sonra Rum tarafı memnun, Anastasiadis rapor Rum tarafının haklı olduğunu gösteriyor çünkü Türkiye garantiler konusunda geri adım atmadı. Türkiye Türk askerlerinin adayı tamamı ile terk etmesini kabul etmedi, Rum tarafı hep Türkiye üzerinden konuşuyor Kıbrıs Türk halkını onların bir azınlığı olarak değerlendiriyor.
Özet ile bu değerlendirmelerden sonra, Türkiye dışişleri bakanlığı BM raporunu çok sert bir şekilde eleştirdi, tamamı ile Rum tarafı yanlısı bir rapor, bu rapor Kıbrıs Türk tarafının ve Türkiye’nin hassasiyetlerine hiç yer vermedi. Müzakereler kaldığı yerden başlayabilir BM görev almaya hazır, diye görüş var BM tarafından. Başarısızlığı iki tarafın cesur davranmamasına bağlıyor.
Rum tarafında ki Anastasiadis muhalifleri ve özellikle Papadopoulos 2018 başkan adayı, kendisini çok sıkıştırınca, Anastasiadisin açıklaması şu oldu “ben anlaşma için imza atacaktım ancak Yunanistan dışişleri bakanı Koçias beni engelledi” bu şimdi Rum tarafında başka bir tartışma yaratacak.
Cumhurbaşkanı adına sözcü Burcu’nun açıklamalarına göre de BM raporundan memnun olduklarını kısmen anlıyoruz. Burcu “ Rum tarafı, rapora göre Türk tarafının suçlanmasını bekliyordu ancak olmadı Türk tarafı suçlanmadı” bu kadar çocuksu diplomatik açıklama olur. Rapor gerçekleri yansıtmıyor, Rum yanlısı ve en önemlisi ki Türk halkının güvenlik sorununa yönelik hiçbir ibare yoktur.
Türkiye dışişleri bakanlığı açıklaması ile KKTC Cumhurbaşkanlığı açıklamasında ciddi fark var. Türkiye BM raporunu yanlı ve kabul edilemez buluyor, KKTC Cumhurbaşkanlığı ise Türk tarafı suçlanmadı diye seviniyor bir hal alıyor.
Yıllardır bu raporlar Rum yanlısı olarak yayınlandı, BM güvenlik konseyi Türkiye’yi eleştirsin diye Kıbrıs Türkleri aleyhine onlarca karar ve raporlar yayınladılar. Bizler içerisin de hala daha bu yapıdan, lehimize rapor çıkar hayalinde yaşayanlar var.
İngiliz dışişleri eski bakanı Jak Straw, iki devletli çözüm ancak Kıbrıs da barışın teminatıdır diye açıklamasını iyi değerlendirmek gerekiyor.

Bu haber 804 defa okunmuştur

:

:

:

: