Ekonomide kadının yeri

Yıllardır sıkı sıkıya takip ettiğim Star Kıbrıs Medya Grubu’na nail olma şerefini yaşıyorum.
Herkese merhaba!
Yıllardır sıkı sıkıya takip ettiğim Star Kıbrıs Medya Grubu’na nail olma şerefini yaşıyorum. Bu haftadan itibaren sizlerleyim artık. Hadi bakalım keyifli sohbetlerimiz olsun. Sözü uzatmadan gelelim bu haftaki konumuza. Ve konumuz tabii ki KADINLAR...

Kadınlar başımızın tacıdır. Bu kez annelerimiz yerine kadınlarımız diye değiştirdik sözümüzü. Neden mi? Ekonomik bir gerçek var da ondan. Dünya nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturan kadınlarımız ekonomik verimliliğin elde edilmesinde büyük önem arz etmektedir. Kadınların, işgücü piyasalarında önemli bir yer edinmesi ve üretimin vazgeçilmezi olması gerekirken bu durumun aksine ikincil işgücü piyasalarında görülmeleri verimlilikten nasıl da uzaklaştığımızı gösteriyor. Çünkü kadınlarımızın birincil görevleri arasında çocuk bakmak, ev işiyle ilgilenmek gibi geleneksel ev rolleri kabul görüyor. 1980’li yıllardan itibaren küreselleşmenin de yaygınlaşmasıyla bu durum toplumlarda düzey olarak farklılık gösterse de Ortadoğu gibi bir gerçek var. Bölgede kadınının çalışma hayatındaki eksiklik gerçeği göze çarpıyor. Ortadoğu’da kadın istihdam oranı %20’lerde olup, %50’lerde seyreden dünya ortalamasının oldukça altında kalıyor.

Peki nedir kadını çalışma hayatından uzak tutan durum? Yaptığım araştırmaların sonuçlarını sıralamaya kalksak gazetemizin tüm sayfalarını işgal etmiş olurum. Genel bir tablo çizmem gerekirse eğer, bölge genelinde kadınlar statü elde edemiyor, erkeğe oranla daha düşük ücret alıyor (eşit işe farklı ücret), bağımsızlığının olmaması da ayrı bir etken tabii. Bunun yanı sıra, iş tatmini yaşayamıyor, en önemlisi kadın girişimci yok denecek kadar az. Örneğin, gelişmiş ülke oranlarına baktığımızda kadın işverenlerin seviyesi %6’lardayken bölge genelinde bu oran %1’lerde gerçekleşmektedir. Birde ücretsiz aile işçisi konumunda çalışan kadınlarımızı da unutmayalım. Yine büyük farklar göze çarpmakta. Gelişmiş ekonomilerde bu oran %2’lerdeyken Ortadoğu bölgesinde %20’lerde seyretmektedir. Bu durumla da bağlantılı olan kayıt dışı istihdam diye bir gerçeğimiz var. Bu konuyu ise başka bir hafta ayrıntılı işlemek isterim. Peki ne yapmalı? Dünya enerji ihtiyacının %68’ini karşılayan, dünya petrol rezervlerinin yaklaşık üçte ikisine, doğalgaz rezervlerinin ise yaklaşık yarısına sahip olan bu bölgenin ekonomik gelişmişliği kazanabilmesi adına acil olarak çalışma hayatındaki cinsiyet ayrımcılığını gözden geçirmesi gerekmektedir. Söyleyeceğim o ki; kadınlarımız sadece sosyal hayatta değil, iktisadi hayatta da başımızın tacıdır. Haydi kadınlar, nitelikli işgücü piyasalarında var mıyız?

Bu haber 335 defa okunmuştur

:

:

:

: