UBP ve CTP’nin evdeki hesabı, çarşıya uyacak mı?

Cumartesi günü bu köşede yayınlanan “Seçim hesapları” yazımda UBP ve CTP’nin söz düellosuyla ortaya çıkan seçim tarihi 7 Ocak 2018’in, hem DP hem de TDP için yıkıcı bir etkiye neden olabileceğini yazmıştım.
Cumartesi günü bu köşede yayınlanan “Seçim hesapları” yazımda UBP ve CTP’nin söz düellosuyla ortaya çıkan seçim tarihi 7 Ocak 2018’in, hem DP hem de TDP için yıkıcı bir etkiye neden olabileceğini yazmıştım.
UBP’nin CTP’nin çağrısını kabul ederek, iktidar ortağı DP’yi zor duruma düşürdüğü, DP’nin baraj altında kalmasını hesaplayarak o oyları kendisinde toplamak istediği iddialarına yer vermiştim.
CTP cephesinde ise aralık ayının ikinci yarısında kurultaya gidecek soldaki diğer parti TDP’nin köşeye sıkışacağı ifade ediliyordu.
7 Ocak tarihiyle UBP’nin DP’yi sürklase ettiğini, CTP’nin de TDP’ye önemli bir avantaj sağladığı siyasi kulislerin en önemli iddiasıydı.
Bu plana karşı DP Genel Başkan Serdar Denktaş’ın YDP ile bir seçim ittifakının gündeme getirebileceğini de ifade etmiştim.
Dün yaptığı açıklamada, YDP’nin bir başka parti ile seçim ittifakı yapmasının mümkün olmadığını ifade eden Genel Başkan Erhan Arıklı, “Tek bir oy alacağımızı bilsek bile, oy pusulasında yerimiz alacağız” söylemiyle bu iddiamı boşa çıkarmış oldu.
CTP’nin seçim tarihiyle köşeye sıkıştırdığı düşünülen TDP de sanıldığı gibi bu Ocak 2018 tarihinden çok da sıkıntılı görünmüyor.
TDP Genel Sekreteri Asım İdris seçime her zaman hazır olduklarını vurgularken, son dönemde yapılan tüm anketlerde TDP'nin oyunu düzenli olarak artırdığını gördüklerini ifade etti.
Seçim tarihiyle ilgili anlaşmazlık yüzünden hükümetten çekilebileceğine yönelik iddialar ortaya atılan Başbakan Yardımcısı ve DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ise “Hükümetten çekilmemi gerektirecek bir şey yok” diyerek bu iddiaları tamamen yalanladı.
Bence de Denktaş’ın DP’yi seçime iktidar olmanın avantajıyla sokmasından daha doğal bir durum yok.
Serdar Denktaş, UBP ve CTP’nin kapalı kapılar arkasında uzlaşı sağlayarak 7 Ocak tarihini belirlediği iddiasında da bulundu.
Bu iddia, iki gün önce yazdığım “Seçim hesapları” yazımdaki UBP’nin DP’ye, CTP’nin de TDP’ye yönelik hamle yaptığı fikrime önemli bir dayanak.
Bakalım iktidar partisi UBP ile ana muhalefet CTP’nin evdeki hesabı çarşıya uyacak mı?
Bunu 7 Ocak’ta seçim akşamını bekleyip hep beraber göreceğiz.Bu haber 224 defa okunmuştur

:

:

:

: