Kimisi mahalleye kimisi mahkemeye günlerine doğru ilerliyoruz

CTP Genel Başkanı, Lefkoşa milletvekili Tufan Erhürman geride bıraktığımız haftada Meclis Genel Kurulunda Ercan Havaalanı'nın özelleştirilmesi ile ilgili araştırma komitesinin raporu hakkında konuştu.
CTP Genel Başkanı, Lefkoşa milletvekili Tufan Erhürman geride bıraktığımız haftada Meclis Genel Kurulunda Ercan Havaalanı'nın özelleştirilmesi ile ilgili araştırma komitesinin raporu hakkında konuştu. Erhürman yayımlanan rapor ışığında her aşamadaki hukuksuzlukları, ciddiyetsizlikleri ve devletin nasıl zarara uğratıldığını net bir biçimde ortaya koydu. Erhürman, görevi ihmal edenlerin yargılanmasını talep edeceklerini belirtti.
Bu elbette son derece önemli bir çıkış oldu CTP adına.
Hatırlayacaksınız Tufan Erhürman CTP Genel Başkanlığı görevine başlar başlamaz, CTP’nin önceki dönemlerde yaptığı yanlışların arkasında durmayacağını söyleyerek önemli bir mesaj vermişti kamuoyuna.
Malum Sayın Erhürman her şeyden önce bir akademisyen ve bir hukukçudur.
Şüphesiz ki bu anlamda söyledikleri büyük öneme haizdir.
Nitekim önce ki gün mecliste yaptığı konuşmada da bu kararlılığını hem kendisi adına hem de partisi adına ortaya koymuştur.
Şimdi gelin CTP Genel Başkanı Doç. Dr. Tufan Erhürman’ın mecliste yaptığı konuşmanın satır başlarını hatırlayalım.
Erhürman’ın konuşmasının satır başları aynen şöyle: “Tahsin Ertuğruloğlu buradan az önce dedi ki “ben Merkezi İhale Komisyonu aracılığıyla yapmadım ama ihale yaptım.” Bizim hukukumuzda sözlü ihale yapma gibi bir yöntem yok. 17 Şubat 2017 tarihli Meclis tutanağından Ertuğruloğlu’nun söylediklerini hatırlatalım: Bir hukukçu göndermişler kendisine yardımcı olsun diye… İmza aşamasında öğrenmiş ki o hukukçu kontrollük hizmetini vermek üzere anlaşmayı imzalayacağı şirketin ortağı çıkmış. Ertuğruloğlu bunu imza günü fark ediyor. Yine Ertuğruloğlu kendi ağzından komitede aktardı. Üç tane arkadaşına sormuş bunlardan isim almış bu isimlerin içinden birini seçmiş. O kişinin ortağı olan bir hukukçu da önceden kendisine yardımcı olmak için buraya gelmiş ama o kişinin ortak olduğunu bilmiyormuş. Şimdi ben Merkez İhale Komisyonu aracılığıyla ihale yapmadım ama ihale yaptım dediğiniz bu mu? İnanılır gibi değil! Türkiye Başbakanlığı tarafından hukukçu gönderildi diyorsunuz ve o kişinin ortak olduğunu son anda öğrendiğinizi söylüyorsunuz. Bunu öğrenmenize rağmen neden imzalıyorsunuz? Devletin çıkarlarını dikkate almadığınız, ciddiyetsizliğiniz ortada. Mahkemeye dava açıp Ercan’ı alan şirket tazminat istedi. Dava kapatılsın diye şirketle bir anlaşma yapıldı, sözleşme dört yıl daha uzatıldı. Aynı zamanda şirket Ertuğruloğlu’nun kontrolörlük hizmeti için istediği paranın iki taksidini ödedi. Şirket bu iki taksiti de geri alacağını söyledi. Kemal Dürüst kalan iki taksiti ödettirmekten de vazgeçti. Sadece dört yılı uzatmak değil kontrolörlük hizmetinin iki taksidinden de vazgeçtiler. Sizin bakanlar kurulunuz sizin devleti zarara soktuğunuzu söylüyor ve sözleşmeyi dört yıl uzatma kararı alıyor ve iki taksitten de vazgeçiyor. Siz ise Bakanlar Kurulu’nun devleti zarara uğrattığını söylüyorsunuz. Devleti zarara uğrattılarsa sizin bu bakanlar kurulunda işiniz ne?”
burada havalanını denetleyecek ekiplerin olmadığıydı. Türkiye’den gelen yetkililer ise “buna gerek yoktu biz denetlerdik” diyor. Ertuğruloğlu ise “Türkiye başbakanlığı bana hukukçu gönderdi denetleme konusunda yardımcı olsun diye” diyor. 1 Şubat 2017 tarihli komite toplantısında Bakan Ertuğruloğlu diyor ki “kontrolörlük yapacak müşavir firmayı tespit ederken ihale yapmadık”. Bir devlet ciddi bir devletse bir şirkete güvenmiyorsanız alengirli yollara başvurmaz ihaleye çıkarsanız kusur bile aramaksızın fesh edebilesiniz diye sözleşmeye kusursuz fesih koyarsınız ama siz ek sözleşme ile bunu ortadan kaldırdınız. Kısacası, Ertuğruloğlu suç işlemiştir. Görevi ihmal suçudur. Ceza Yasası’na göre kamu görevlerinin gereklerini yerine getirmeyi ihmal etmek ya da geciktirmek suretiyle kamuyu zarara uğratanlar hafif bir suç işlemiş olur, 1 yıl hapis cezasına çarptırılır.”
Yukarıda ki ifadeler CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın mecliste yaptığı konuşmanın satır başları.
Son derece önemli.
Ve öyle anlaşılıyor ki Halkın Partisinden sonra, Cumhuriyetçi Türk Partisi de UBP-DP azınlık hükümetinin yasa dışı icraatlarını yargıya taşıyacak.

Bu haber 160 defa okunmuştur

:

:

:

: