Tufan Erhürman 'CTP iktidara gelecek inanıyorum. Ama tek başına iktidar olur diyemiyorum'

'Öngörüsüz geleceği göremeyen bir Maliye Bakanı var. Sanki her yaptıkları hukuka uygun, etik, sorumluluk sonucu.

'Öngörüsüz geleceği göremeyen bir Maliye Bakanı var. Sanki her yaptıkları hukuka uygun, etik, sorumluluk sonucu. Şimdi hükümet ortağı hodri meydan çekti, Serdar bey düştüğü yerden kalkmaya çalışıyor. Bu hükümetten bir an önce kurtulmak gerek. Bu ülkeye çok zarar verildi, verilmeye devam ediyor.
Tarihte görülmedi, 18 ay da 10 bin vatandaş yapıldı. Bunların yaklaşık bin tanesi istisnai vatandaş.
29 yıldır bu ülkede yaşayan insanlar var. Henüz vatandaş olamamış. Bunlar bu ülkenin gerçekleri. Fakat hükümete bakıyoruz, istisnai, ülkeye turist olarak gelmiş insanları bile vatandaş yapıyor. Tamamen eski zihniyet. İnsanları oy deposu olarak görme.
Bunların sebebini sorduğumuz zaman, Serdar Denktaş üstüne basa basa 'Vatandaşlık ve-re-ce-ğiz' diyor. Zaten kendisi fiili Başbakan, sanki devletin sahibi. Hukuka uygun vatandaş olanlar korkmasın. Memleket hepimizindir.
Sayın Özgürgün hep arazi, çok rahat bir arkadaşımız. Konuştuğu zaman da keşke konuşmasaydı diyorum.
Herkes bunları görmeli, bilmeli, artık eski muhalefet anlayışımız yok. Bundan sonra böyle.
Bize sürekli hodri meydan çekiliyor. Bizde ortaya en uygun tarihi getirdik. Bize göre, her yönden seçim tarihi 7 Ocak olarak uygundur. Biz hazırız. Bizzat UBP'liler söylüyor 'biz kendi tabanımızı memnun ettik seçime hazırız' diye o zaman sorun yok.
Biz sürekli olarak 'sadece iktidarı değil, sistemi değiştireceğiz' diyoruz. Çünkü artık iktidar değişmekle sistem düzelmiyor. Hepimiz özeleştiri yapacağız. Vatandaşta öz eleştiri yapacak. Bunları, sistemin tıkandığını, yürümediğini görecek. Ülkeye üreterek sahip çıkmalı ve ekonomiye dayalı olarak büyümeli. Bu sistemi ekonomiyle değiştirerek kalkınmalıyız.
Bunları yapmayı seçim için değil, geleceği kurtarmak için vaat ediyoruz. CTP birinci parti ve iktidar olacak, buna inanıyorum. Ama tek başına iktidar oluruz da diyemiyorum.
Bu seçim çok önemli. Kıbrıs Türk halkı bunca hukuksuzluğa, olaya, rüşvete, peşkeşe, adaletsizliğe, arsa dağıtılmasına, askeri bölgelerin çocuğa, toruna devredilmesine razı mı, bunlara kayıtsız mı kalacak, göreceğiz. Bu seçim, bu nedenlerle çok önemli. Açıkçası bu ortamda toplumun tavrını da merak ediyorum.'
Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, ADA TV de program konuğumdu.
Ülke gündemi yanında, elbette seçim konusu en önemli başlık oldu.
Hiçbir parti ile seçim tarihi konusunda önceden görüşmelerinin olmadığını söylüyor Tufan hoca.
Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu için 'Kıbrıslı Türklere zarar veren bir Bakan', ERCAN olayı için 'sonuna kadar gidilecek, yargı ve polisin devreye girmesi zorlanacak' söylemlerini dile getirdi.
Tufan hocaya seçimle ilgili öngörüsünü ve vatandaşlıkların seçimi nasıl etkileyeceğini sordum.
CTP'nin birinci parti olmasını, ama tek başına iktidar olacağını söylemesinin zor olduğu söyledi.
Vatandaşlıkların ise bir lütuf olmadığını, seçim ve oy için insanların kullanıldığını, bunun seçimde kimseye avantaj getirmeyeceğini seslendirdi.
Seçim süreci başladı, hem siyasi partiler arasında, hem de partilerin kendi içinde yarışlar olacak.
Seçime yeni sistemle gidilecek olması, birçok karışıklığı getirecek.
Zaman kısıtlı, özellikle seçim sistemi iyi anlatılmalı, vatandaş da ne istediğine günlük düşünmeyerek karar vermeli.
Bu haber 649 defa okunmuştur

:

:

:

: