Oy mu kullanacağız, bilmece mi çözeceğiz?

Meclis’teki siyasi partiler 7 Ocak 2018’de erken genel seçime gidilmesinde uzlaşı sağlarken, dün toplanan Meclis Komitesi de “Seçim ve Halk Oylaması Yasa Tasarısı”nı oybirliğiyle onayladı.
Meclis’teki siyasi partiler 7 Ocak 2018’de erken genel seçime gidilmesinde uzlaşı sağlarken, dün toplanan Meclis Komitesi de “Seçim ve Halk Oylaması Yasa Tasarısı”nı oybirliğiyle onayladı. Tasarı, önümüzdeki pazartesi Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek.
Komite Başkanı UBP milletvekili İzlem Gürçağ, komitenin 3 Kasım’da, 7 Ocak’ta erken seçim yapılmasıyla ilgili kararı alarak Meclis Genel Kurulu’na sevk edeceğini açıkladı.
Tasarıyla, yasadaki teknik pürüzler dahil her türlü sıkıntının giderildiğini öne süren Gürçağ, “Oy pusulaları Devlet Basımevi tarafından basılabilecek. Hiçbir sıkıntı yoktur” dedi.
Ama keşke mesele sadece işin kırtasiye boyutuyla ilgili olsaydı.
Sandık başında, onca milletvekilinin isminin yer alacağı kitapçıkla mı, yoksa devasa boyutta tek bir sayfa ile mi karşılaşacağız. O şimdilik belli değil. Buna YSK karar verecek.
Sayın Gürçağ, bir de içimiz rahat olsun diye tavsiyede bulunarak,
“Önümüzde 2 buçuk ay var. Örnek oy pusulaları zaten basılacak. Halkımız bunları inceleyerek ve örnekler üzerinde çalışarak çarşaf listede nasıl oy verebileceğini rahatlıkla içine sindirebilecek” diyor.
Bir başka ifadeyle biz evde çoluk çocuk, eş dost, akşamları oturup, “nasıl oy kullanacağız” diye ders çalışacağız. Bilenler bilmeyenlere anlatacak. Bir nevi bilmece çözer gibi eğitim alacağız.
Bu mantık gerçekten inanılmaz. Oy kullanmak gibi basit bir işin bu kadar zorlaştırıldığı başka bir ülke var mı, merak ediyorum.
Ben en çok 7 Ocak günü ne kadar geçersiz oy çıkacağını merak ediyorum. Ya da tercih yapmak isteyen bir kişinin kaç dakikada oy kullanabileceğini anlamaya çalışıyorum.
Meclis Komitesi o kadar iddialı ki, oy kullanmayı kolaylaştırdığını bile düşünüyor.
Yeni sistemde, sadece parti tercihi yapacak seçmen için sorun yok aslında. Mührü vurup geçecek.
Ama o partinin adayları için tercih yapacaksa…
İşte çarşı pazar o zaman karışacak.
Şu an kimsenin nasıl oy kullanılacağını bildiğini düşünmüyorum. Ama Sayın Gürçağ’ın dediği gibi halk o güne kadar eğitilip, dersini ezber edecekse o başka.
7 Ocak günü sandık başında bunu da net olarak göreceğiz. Ancak şu anki haliyle ne çevremde konuştuğum kimse bu karışık sistem hakkında bilgili. Ne de bu oyların sayımının ne kadar sürede gerçekleşeceğine yönelik bir tahmin var.
Bazıları ise yüzlerce itirazın olacağı konusunda hemfikir.
Kısaca 7 Ocak seçimi, karakolluk olmazsa iyidir…


Bu haber 233 defa okunmuştur

:

:

:

: