Sonunda biri bunu söylemeye cesaret etti

İskele - Kalecik bölgesinde yıllardır saçtığı zehirli dumanlar nedeniyle çevreyi kirleten AKSA, için sonunda adım atılıyor.

İskele - Kalecik bölgesinde yıllardır saçtığı zehirli dumanlar nedeniyle çevreyi kirleten AKSA, için sonunda adım atılıyor.
Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un, Star Kıbrıs’a yaptığı açıklamalar, bu ülke için umudumuzu kaybetmememiz gerektiğini bize yeniden hatırlattı.
Şu an anketlerde birinci parti olarak görünen UBP’nin Enerji sektöründeki en yetkin ismi olan Bakan Sunat Atun, yeniden hükümete gelmeleri halinde 2018 ve sonraki yıllarda KKTC enerji politikası içerisinde AKSA’yı görmediklerinin altını çizdi.
AKSA’nın 2024’e kadar KKTC ile bir sözleşmesi olduğu da işin bir başka boyutu. Ancak Bakan Atun, 2018 yılından itibaren enerji politikaları içinde görmediği AKSA’yı daha erken göndermenin yollarını da arayacaklarını ifade etti.
Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi projesinin 2020 yılında tamamlanacağına dikkat çeken Atun, “Şimdiye kadar Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi projesini geciktiren en önemli nedenlerden biri AKSA’dan yapılan alımlardır. AKSA’nın bu ülkeye bir faydası da yoktur” diyerek, bugüne kadar bir politikacının gösterdiği en cesur çıkışı da göstermiştir.
Kim nasıl eleştirirse eleştirsin, herkes sadece bu gerçeği açıkladığı ve kararlı bir duruş sergilediği için bile Bakan Sunat Atun’u alkışlamalıdır.
Çünkü ne yazık ki bugüne kadar hiçbir politikacı, bulunduğu bölgeyi dumanıyla adeta zehirleyen AKSA ile ilgili kararlı bir duruş sergileyemedi.
Sadece soluduğumuz havayı değil, üzerinde yaşadığımız toprağı kirleten, yeraltı sularını zehirleyen bu tip santraller ile ilgili dünyada bir çok önlem alınıyor.
Santralin çevresinde yaşayan insanlara baktığınızda patlayan astım hastalığı ya da akciğer kanserinin tesadüf olduğunu düşünmek saflık olur.
Yok olan doğal hayat, kuruyan ağaçlar, deniz kirliliği, tükenmek üzere olan balık cinsleri, bu tip santrallerin verdiği zararların diğer sonuçları olarak sıralanıyor.
Bugüne kadar taktığını öne sürdüğü filtreye rağmen çevre dairesinin kestiği birkaç asgari ücret tutarındaki komik cezalarla yasakları savuşturan AKSA ile ilgili bir hükümet politikası oluşturulmasının zamanı geldi de geçiyordu bile.
İşte Enerji Bakanı Atun’un açıklamaları tam da bu sırada sırada bizi çölde vaha bulmuş gibi bizi sevindirdi.
Çünkü biri çıkıp AKSA ile ilgili bu duruşu bize göstermeliydi. O yüzden Bakan Sunat Atun’un sözleri hem kamuoyu vicdanını rahatlatmış, hem de KKTC’nin geleceğine yönelik inancımızı tazelemiştir.
Doğayı korumak öncelikli görevimiz olmalı. Çünkü hiçbir kurum ve kuruluş, yaşadığımız çevre kirliliğine bize mahkum edemez…

Bu haber 223 defa okunmuştur

:

:

:

: