Kıbrıs sorununun çözümünde yol müzakere, doğru

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs sorunun da her ne olacaksa müzakere yolu ile olacağı konusunda ki açıklamasında haklıdır, doğrusu budur.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs sorunun da her ne olacaksa müzakere yolu ile olacağı konusunda ki açıklamasında haklıdır, doğrusu budur. 2016 yılı sonuna doğru Kıbrıs sorunun da eğer bir çözüme ulaşılamaz ise, “görevimden istifa bile edebilirim” demişti. O zaman çok umutlanmıştı Sayın Akıncı, ancak Kıbrıs Rum’larının böyle bir siyasetleri olmadığını ancak bir yıl sonra, tecrübe ederek gördü Akıncı. Gerçekler ve beklenti ile umutlar arasında ki fark budur değerli okurlar.
Akıncı dün yapmış olduğu konuşmada, eğer Rum tarafı kabul edilmez isteklerinden vazgeçerse, Kıbrıs sorununun çözümü için bir deneme daha yapılabileceğini söyledi. BM parametrelerinden vazgeçemeyiz, burada haklı Akıncı, BM parametrelerinin değişmesi, uluslararası bir siyaseti öngörür, bunun değişmesi bizim taleplerimiz ile değişmesi çok mümkün değildir, bu gerçeği de görmemiz gerekiyor.
Ben özellikle Akıncı’yı müzakere sürecinde, sırf Rumlar masadan kalkmasın diye, açılım adı altında vermiş olduğu tavizlerden eleştirmiştim, başta haritayı sunmuş olması. Bu son günlerde dışişleri bakanı Sayın Tahsin Ertuğruloğlu’nu da yanlış görmüş olduğum bazı söylemlerden dolayı da eleştirmiştim. UBP- DP hükümetinin de KKTC de yaşayan Rum vatandaşlarına Rum devleti tarafından gönderilen gıda yardımlarından vergi alınması talebinin şekil olarak yanlışlığından da eleştirmiştim.
Güneyden gelen yardımlar için detaylı çalıma yapılması gerekirdi ve satılırlarken suçüstü yapılması gerekirdi, o zaman da müsadere edilir BM insancıl işler sorumlularına ispat edilerek ne gerekirse yapılırdı. Bu vergi konusunu, Kıbrıs Cumhuriyeti bu gün Brüksel de AB liderler olağan toplantısına götürdüler. Az önce Brüksel de Rum muhabir Fanosou dinledim, AB de halkın partisi(yeşiller) şu kararı ürettiler, Crans Montana da müzakerelerin çökmesinin nedeni Türkiye’nin garantilerden ve Kıbrıs da Türk askerinin gitmesini kabul etmemesinden kaynaklandı. KKTC de yaşayan Rum vatandaşlarına giden İnsani yardımları engellemesinden vazgeçmesini önerdiler çünkü İnsan hakları ihlali içeriyor bu uygulama. Kararı alan KKTC hükümeti suçlanan Türkiye, bundan dolayı ben uygulamayı eleştirdim. Dünya’yı iyi okuyarak davranmamız gerekiyor.
Kıbrıs sorunu her yönü ile masada görüşülüp bir karara bağlanmalı, Akıncı Kıbrıs Türk halkının başta ortak devlet hakları olmak üzere birçok haklılıkları masadadır, bunlardan vazgeçmeyiz dedi, ucu açık bir müzakereye de girmeyiz, yeni bir süreç için bir deneme daha yapılabilir. Böyle bir sürece 2018 genel seçimlerden sonra ancak girilecek Rum tarafında da Rum başkanlık seçimleri yapılacak. Yeni hükümet ile Akıncı, yeni bir sürece doğru gidileceğinin işaretini verdi, Rum tarafında da yeni bir başkan gelebilir veya Anastasiadis devam eder. Bizim tarafta önemli olan bir birlikteliğin sağlanabilmesi.
Bu haber 688 defa okunmuştur

:

:

:

: