İki yıllık müzakere sonunda Rum Cumhurbaşkanlığı’nın yayınladığı 100 sayfalık belge

Bu belge de bulunan anlaşmış oldukları konular, anlaşmadıkları ve ciddi ayrılıkların olduğu konular yer almaktadır.

Bu belge de bulunan anlaşmış oldukları konular, anlaşmadıkları ve ciddi ayrılıkların olduğu konular yer almaktadır. Bu iki yıllık süre içerisinde hiçbir dönemde olmadığı kadar ilerlemeler olmuştur. Guteres’in dediği gibi bir anlaşmaya varılabilmesi içinayrılıkları içeren konuların da çözümlenmesi gerekirdi, hala daha uzlaşılamayan konular vardır.

Dönüşümlü başkanlık da Türk tarafının taleplerinin, Rum tarafınca da kabul edilmediği zaman, anlaşmazlık tarihi de belli değildir. Bu anlaşmazlık konusunun Türk tarafınca da kabul edilmesinin belirgin olmadığı açıktır.
Dışişleri, güvenlik ve bütçe konuların da ciddi ayrılıklar vardır, bunlarda daha bir anlaşmaya varılmış değildir.

Rum tarafı savunma konusunun, federal sistem tarafından güvence altına alınmasını istiyor, güvenlik ve garantiler konusu da dahil, Türk tarafı ile uzlaşmıyorlar.

Merkez bankası konusunda Türk tarafı eşit temsiliyet istiyor, Rum tarafı ise 2/1 temsiliyeti destekliyor. Birçok ortak belge olmasına karşın Türk tarafının güvenlik ve toprak konusun da ki görüşleri yer almıyor.

Toprak konusun da yalınızca %28.2 rum önerisi ve %29.2 Türk önerisi yer almakta, ancak hangi bölgeden ve değerden olacağı yer almıyor.

Güvenlik ve garantiler konusun da yalınızca, Anastasiadisin görüşleri vardır Türk görüşleri yer almamaktadır.

AB kriterlerin de iki taraf çok büyük oranda anlaşıyor, AB normların da ciddi bir ayrılık yoktur geçen dönemden de daha ileriye gidilmiştir.

Bu 100 sayfalık belgeler Rum başkanlığı tarafından verildi, genelde Anastasiadisin seçimde saldırıları frenlemek için olduğunu değerlendiriyorum, çünkü Anastasiadise eleştiriler her şeyi Türk’lere teslim etti doğrultusundadır. Ancak görülüyor ki önemli ve ciddi konularda yakınlaşma yoktur.

Bu haber 873 defa okunmuştur

:

:

:

: