Ateş çemberi!..

Kıbrıs’ın da içinde bulunduğu coğrafyanın nasıl bir ateş çemberinde olduğunu anlayabilmek için kafamızı biraz şu kısır siyasi çekişmelerden kaldırıp, çevremize bakalım.
Kıbrıs’ın da içinde bulunduğu coğrafyanın nasıl bir ateş çemberinde olduğunu anlayabilmek için kafamızı biraz şu kısır siyasi çekişmelerden kaldırıp, çevremize bakalım.
Türkiye üzerinde dönen dolapları ve Ortadoğu’da bir Kürt devleti hesaplarını bir kenara bırakın…
Kıbrıs’a bilmem kaç kilometre mesafede bulunan Ermenistan bile KKTC topraklarında hak iddia ediyor.
İştaha bakın. Yani Rum Yönetimi yetmedi, bir de Ermenistan yaşadığımız topraklara göz dikti.
Almanya'nın Köln kentinde düzenlenen konferansta, Türkiye'nin yarısı ve KKTC, Ermenistan sınırları içinde gösterildi.
Dünyaca ünlü Köln Katedrali'nin yanında bulunan Köln Katolik Kilisesi'nin toplantı merkezinde buluşan Ermeni diasporası, 'Ermeni Kültür ve Tarihi – Suskun ararat' isimli bir panel düzenledi.
O panelde hayallerini süsleyen haritayı duvara astılar. Haritada Ermenistan sınırlarının kuzeyde Samsun’dan güneyde Mersin'e kadar uzandığı, buna ilave olarak KKTC'yi de kapsadığı görüldü. Ayrıca İstanbul'un üzerinde çarpı işareti bulunuyordu.
Bu yüzden yaşadığımız coğrafyadaki topraklarda sadece Rumların gözü var sanıyorsanız yanılırsınız.
Ateş çemberinde yolumuzu bulabilmek için epey gayret göstermeliyiz.
Rumların, Kıbrıs’ın kuzeyinin koordinatlarının belirlenmesi için BM’ye yapmaya hazırlandığı başvuruyu da bu kapsamda değerlendirmeliyiz.
Girne açıklarında bile sondaj düşleyen Rumlar, ellerinden gelse Türkiye’nin münhasır egemenlik alanını sahillerde plaj seviyesinde (!) belirlemek istiyorlar.
Yunanistan’ın adalardaki kıta sahanlığı planının benzeri bir Rum politikasına karşı uyanık olmak zorundayız. Ne de olsa akıl hocaları abileri Yunanistan.
Rumların, Türkiye’nin münhasır ekonomik bölgesinin belirlenmesi için BM’ye çağırdığı Ankara’nın bunu ciddiye alacağını düşünmek saflık olur.
Rumların Ankara ile devletler arası ilişki kurma isteğinin ardından şüphesiz, bizim için iyi niyetler barındırmıyor.
Dedim ya hem Türkiye, hem de KKTC ateş çemberinde. Bu ateş çemberinden çıkmak için anavatan ile dayanışma içinde olmalıyız. Aksi halde, Ermenistan’ın bile KKTC üzerinde hak iddia ettiği bir dünyada yaşamak çok zor. Bu böyle biline…
Bu haber 300 defa okunmuştur

:

:

:

: