Sessiz çoğunluk ankette değil, sandıkta konuşacak

Gezici’nin son anketi yine büyük tartışma yarattı. 7-9 Ekim tarihlerinde 3 bin 641 kişiyle yapılan ankette kararsız ve karma oyların dağıtılmasıyla oluşan tabloya göre UBP’nin yüzde 31.1, CTP’nin yüzde 22.3, HP’nin 21.2, TDP’nin 11.2, YDP’nin 6.3 oy aldıkları görüldü.
Gezici’nin son anketi yine büyük tartışma yarattı. 7-9 Ekim tarihlerinde 3 bin 641 kişiyle yapılan ankette kararsız ve karma oyların dağıtılmasıyla oluşan tabloya göre UBP’nin yüzde 31.1, CTP’nin yüzde 22.3, HP’nin 21.2, TDP’nin 11.2, YDP’nin 6.3 oy aldıkları görüldü.
Bu ankete göre DP yüzde 4.8 oy oranıyla, geride kalan diğer partilerle birlikte baraj altında görülüyor.
Fakat bu anket de diğer Gezici anketlerinde olduğu gibi kimseyi memnun etmedi.
Nitekim Gezici’nin çok değil bundan 6 ay önceki anketinde halkın yüzde 30.8’inin HP’ye oy verdiğini, UBP’nin yüzde 23.4 ile ikinci olduğunu, CTP’nin de yüzde 18.1 ile üçüncü geldiğini hatırlayanlar, yeni oy oranları karşısında şaşkına döndü.
Son altı ayda hangi toplumsal değişimin, birinci parti olarak görülen HP’nin yüzde 30.8’den, yüzde 21.2 ile üçüncü parti konumuna getirdiği anlaşılamadı.
Ancak sonuçlara ilişkin yapılan değerlendirmelerde Kudret Özersay’ın üniversitedeki görevi nedeniyle “Part time siyaset” yaptığı, yine Kudret hocanın dışında bir kadronun ortada görünmeyişinin olumsuz etki yarattığı fikrinde birleşiliyor.
Altı ay önceki sonuçlara göre HP-TDP koalisyonu öngören anket, bugün bambaşka sonuçlar içeriyor.
Yeni oy oranlarında YDP’nin yüzde 6.3 ile Meclis’e girerek, DP’yi adeta 4.8 ile baraj altına ittiği görülüyor.
Sonuçlara ilişkin konuştuğum YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, oy oranından memnun olmayanlardan. Gezici’nin Kıbrıs’ı bilmediğini, kararsız seçmeni Türkiye’de olduğu gibi partilerin oy oranlarına göre dağıttığını ifade eden Arıklı, “Kararsızlar genellikle 74 sonrası Kıbrıs’a gelenlerden oluşuyor. Bu kişiler de ankete cevap verirken, fişlenirim korkusuyla gerçek düşüncesini beyan edemiyor. Çünkü birçoğunun iktidar partisi UBP’den beklentisi var. Ama sandıkta vicdanıyla baş başa kaldığında tercihi YDP olacak onlarca seçmen tanıyorum” diyor.
Arıklı, UBP’nin yüzde 25’i, HP’nin de yüzde 15 i geçemeyeceğini iddia ediyor.
Ankette, 7 Ocak seçim tarihinin mimarı olan CTP içinde de düşündürücü sonuçlar var. Çünkü halkın yüzde 34.8’i, “Asla CTP’ye oy vermem” diyor. Bu sonuç CTP kurmayları tarafından enine boyuna değerlendirilmeli. Çünkü ezeli rakibi UBP’de bu oran yüzde 18.3.
Bir başka ifadeyle CTP ne yaparsa yapsın, kendisiyle barışık olmayan önemli bir kitle var. Güçlü bir iktidar için bu kitleyle barışması, ona güven vermesi şart.
Tufan Erhürman’ın yeni CTP’si önümüzdeki dönemde bunu başaracak mı? İzleyip göreceğiz.
Şüphesiz anketlerin belli bir kamuoyu yaratma gücü var. Ama seçim sonuçlarına yönelik etkisini abartmamak lazım. Sessiz çoğunluk şu anda bekliyor. Anketlerde de çok net konuşmuyor. Ama sözünü 7 Ocak’ta sandık kurulduğunda esirgemeyecek. Gerçek o gece tüm çıplaklığıyla ortaya çıkacak. Halkın kararına da herkes boynunu büküp saygı gösterecek.
Bu haber 186 defa okunmuştur

:

:

:

: