Sizden Gelenler…

Piyasalarda haber akışı ay başından bugüne oldukça hızlandı.
Piyasalarda haber akışı ay başından bugüne oldukça hızlandı. Yok yeni dönem Fed Başkanı kim olacak, yok dolar güçlendi, altın düştü derken piyasaların hızına yetişmek oldukça güç. Son dönemde altın ve dolara ilişkin birçok soru sordunuz ve haliyle bende bu yazımda bunlara yanıt vermek istedim.
Altınım var ne yapmalıyım?
Bildiğiniz üzere altın riskleri, kaotik ortamları çok ama çok sever. Böylesi zamanlarda ise sanırım hepimiz aman belirsizlik arttı ! Piyasalar nereye gider diye panik yaptığımızda en kestirme yol olarak altın alıyoruz. Daha önce ki yazılarımda da söylediğim üzere altın yatırımcısına geçen yıl yaklaşık %35’in üzerinde kazandırdı. Yılbaşından bu yana ise TL cinsinden altının performansı nispeten geçen yıla oranla daha zayıf seyrediyor ancak yine de bazı potansiyel riskler sarı metali önümüzde ki dönemde de çekici kılabilir.
Nedir bu potansiyel riskler ?

• Avrupa’da yaşanan ayrılıkçı hareketler, aşırı sağın kaygı verecek halde yükselmesi
• Trump’ın göreve başlamasının hemen ardından daha sık gündemimizde olan mevcut ABD / Çin gerginliğin derinleşme riski
• Kuzey Kore ile olası bir çatışma ortamı,
• Başta Suriye ile Irak cephesi olmak üzere Ortadoğu Bölgesinde gerilimin tırmanması vb. riskler…
İçinizi daha çok karartmamak adına maddeleri izninizle kısa kesiyorum ve özet olarak şunu demek istiyorum: Dünyada çözüme kavuşmaya bekleyen birçok önemli siyasi ya da ekonomik sorun var olmaya devam ettiği sürece, TL cinsinden altını, %30 -40 oranında portföylerimizde bulundurmakta fayda var.

Yeni Fed Başkanından bana ne ki?
Eğer bu konunun sizi ilgilendirmediğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü 2018 Şubat ayında göreve başlayacak olan ABD Merkez Bankası’nın yeni başkanının dolara karşı tutumu, halet-i ruhiyesi vesaire ceplerimizi yakından ilgilendiriyor. En basit haliyle yeni Fed başkanı eğer yüksek faizleri savunursa dolar yükselir, faiz konusunda aman temkinli olalım derse de dolar en azından mevcut seyrine devam eder.
Bu arada unutmadan söyleyeyim kulislerde Şahin aday John Taylor ve nispeten güvercin isim olan Jerome Powell ismi öne çıkıyor.
Dolar neden yükseliyor ?
Bakın burada da karşımıza ABD Merkez Bankası çıkmış oldu ve Fed Aralık 2017’de bir önümüzdeki sene içinde üç tane 25 baz puanlık faiz artışı yapmayı planladığı duyurmuştu. Eee haliyle nerdeyse son 1 aydır TL gibi hemen hemen tüm para birimleri Fed ’in bu mesajlarından tedirgin oluyor ve değer kaybı yaşıyor.
Diğer neden ise geçtiğimiz haftalarda gündeme gelen Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize gerginliği. Taraflardan gelecek her açıklamayı yakından izlemekte fayda görüyorum.
Son olarak yine Fed Başkan adaylarına ilişkin tartışma ve haberler doları etkiliyor.
Haftaya yine piyasaların radarında olan farklı konuları sizler için yorumlayacağım.
Şimdilik hoşça kalın
Bu haber 667 defa okunmuştur

:

:

:

: