Sterlin kabusu

ABD Temsilciler Meclisi’nde Trump’ın vergi reformunu kolaylaştıracak bütçe tasarısının kabul edilmesiyle dolar tüm dünyada fırladı.
ABD Temsilciler Meclisi’nde Trump’ın vergi reformunu kolaylaştıracak bütçe tasarısının kabul edilmesiyle dolar tüm dünyada fırladı.
KKTC’de dolar 3.85 TL’yi geçerken geçerken, sterlin de 5.08 TL’yi aştı.
Bunun ne anlama geldiğini şüphesiz en çok sterlin ile kira ödeyen vatandaş biliyor. Çarşı pazarda dövizdeki yükseliş nedeniyle iğneden ipliğe gelen zammın dışında, ev kirası da her ay baş döndüren bir hızla yükseliyor.
Kimi görsem, sterlin ile olan ev kiralarından yakınıyor.
Sterlindeki, her artışı korku filmi izler gibi takip ediyorlar.
Şu anda seçim dönemine girmiş olan hükümet ve Meclis ise ne yazık ki vatandaşın bu can yakan derdini gündemlerinin ilk sırasına almıyor, alamıyor.
Şüphesiz dövize müdahale konusunda hükümetin elinde çok fazla enstrüman yok. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kararlarına bağlıyız.
Ancak bu hiçbir şey yapılamaz anlamına da gelmiyor.
Bu konuda yapılabilecekleri anlatırken 2014 ve 2015 yılında dövizde yaşanan artışı hatırlatmak istiyorum. O sırada kiradan alınan stopajın TL için oranı, ciddi şekilde düşürülmüştü.
Bir başka ifadeyle TL ile yapılan kira sözleşmeleri daha avantajlı hale gelmişti. Bu şekilde kiracı, yükselen sterlin kurundan etkilenmezken, ev sahibi de vergi avantajıyla zarar etmemişti.
Aynı hamle pekala şimdi de yapılabilir.
Dövizdeki artışa karşı gümrüklerde alınan vergilerde de kur sabitlemesine gidilebilir.
Türkiye’de de zaman zaman dövizdeki yükselişe karşı önlemler alınıyor. En son geçen yıl, bütçeye maliyeti 1 milyar TL olacak şekilde, mobilya, beyaz eşya ve elektronikte KDV indirimine gidilmişti.
Bu tip önlemle pekala burada da hayata geçirilebilir.
Ama bunu için önce niyet gerekiyor.
Şu an sokakta tam bir döviz yangını var. Sterlin ile kira ödeyen vatandaş, her ay yükselen kira karşısında ne yapacağını şaşırmış durumda.
Yönetme iddiasında olan yöneticiler, bu sorunu bir an önce çözmeli. Bu yangın söndürülemezse herkesi yakar. Bu böyle biline…
Bu haber 255 defa okunmuştur

:

:

:

: